Dziad idzie, wieści niesie

II Konkurs na Pieśń Dziadowską Nową
Anna Wilczyńska, 6 sierpnia 2012
Warsztaty lirnicze
Fot. Remigiusz Mazur-Hanaj
"Stała dziś nam się nowina wdała, o której Polska już usłyszała, nie tylko Polska a Ukraina słyszeć też o niej wkrótce zaczyna. Mistrzowie pióra niech się szykują, swej gotowości nie pożałują, Na wieści gminne ucho nadstawią, historią zacną gawiedź zabawią."

Tym fragmentem współczesnej pieśni dziadowskiej organizatorzy II Konkursu na Pieśń Dziadowską Nową zachęcają do wzięcia udziału w plebiscycie. Regulamin konkursu został ogłoszony w czerwcu br. na blogu Tyndyryndy.

Przypomnijmy - w dawnych wiekach wędrowny dziad - lirnik, był bardzo ważnym elementem społeczności wiejskiej. Proste, wręcz częstochowskie rymy, wyśpiewywane przejmującym głosem, okraszone nostalgicznym dźwiękiem liry korbowej były wówczas tym, czym dziś są tabloidy - nośnikiem lokalnych informacji, plotek, wieści ze świata. Przeobrażenia, jakim w II połowie XX w. uległa kultura ludowa nie oszczędziły wędrownych dziadów - śpiewaków. Dziś pozostała po nich pamięć i udane próby przywrócenia tej tradycji, np. przez ukraińskiego pieśniarza i lirnika Myhaiło Chaja czy naszego rodzimego, znakomitego muzyka Jacka Hałasa.

W 2008 roku odbył się pierwszy konkurs na współczesną pieśń dziadowską, który cieszył się sporym zainteresowaniem, jego wyniki są dostępne tutaj.

W regulaminie, dostępnym na wspomnianym blogu oraz na portalu facebook, czytamy:

- "Celem Konkursu jest zainspirowanie do powstania nowych tekstów, przeznaczonych do śpiewu, a  nawiązujących w swojej formie lub/i tematyce do tradycyjnych tekstów, popularnych niegdyś zarówno w obszarze użytkowej poezji religijnej, jak i sowizdrzalskiej oraz liryki (...) W Konkursie mogą uczestniczyć wszyscy, tematyka utworów jest dowolna, każdy uczestnik może przysłać do 6 utworów. Można pisać w języku polskim lub/i ukraińskim".

Organizatorem konkursu jest Fundacja Numinosum z Palmir oraz In Crudo. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 sierpnia, ujawnienie listy finalistów nastąpi 17 sierpnia, a laureaci zaprezentują się na specjalnym koncercie Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu 31 sierpnia. My również zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie, twórczo podchodzącym do ludowej tradycji. Od organizatorów dowiedzieliśmy się, że w chwili obecnej przysłano już sporo utworów, co niezmiernie cieszy!

Nadesłane utwory oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą: Ewa Grochowska, Piotr Grochowski, Remigiusz Mazur-Hanaj oraz Taras Shumeyko.

Źródło: http://tyndyryndy.blogspot.com

Dziękujemy za zdjęcia Dorocie Murzynowskiej i Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu