Kalendarz folkfana - lato cz.2

Festiwalowy zapowiednik - sierpień 2013
Anna Wilczyńska, 30 lipca 2013
Festiwal Sari
Fot. Kamil Piotrowski
Słowo się rzekło. Miesiąc temu przedstawiłam najciekawsze moim zdaniem lipcowe wydarzenia sceny etno, folk i muzyki tradycyjnej. Teraz nadeszła pora na przegląd muzycznego tygla z propozycjami na drugi miesiąc wakacji.

Na pierwszy rzut oka widać, że sierpień jest trochę mniej bogaty w koncerty i festiwale. Część z lipcowych jeszcze będzie trwała, tak jak jubileuszowy, 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej, któremu towarzyszy wiele imprez lokalnych, np. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Te ostatnie odbędą się w pierwszy weekend sierpnia, 3-4.08.

Ale zacznijmy od początku. Pierwsze trzy dni drugiego miesiąca wakacji upłyną pod znakiem 19. edycji przystanku Woodstock. To już od jakiegoś czasu największa scena, na której pojawia się folk w Polsce. Tym razem doborowa obsada, m.in. Czeremszyna, Molly Mallone's, Megitza, Carrantouhill z Salake i zagraniczni goście: Kozak System (Ukraina). Niestety, z powodu poważnej choroby lidera, nie przyjedzie serbska grupa Kal. Zastąpi ją polska formacja The Stylacja. Na dużej scenie z kolei eksperymentalnie zagra z Mazowszem klubowy Gooral, a największą gwiazdą etno będzie tu Emir Kusturica i jego No Smoking Orchestra.

Jeszcze nie wybrzmią echa imprezy organizowanej przez WOŚP, gdy nad morzem, 3-4.08 w Szczecinie folk będzie wybrzmiewać ze Sceny na Łasztowni. W sobotę ruszy scena folkowa. Koncert uświetni Finał Zlotu Żaglowców - Tall Ships' Races, a przed widzami zaprezentują się m.in. Sąsiedzi, Lesja i Muzyky, Emerald, Stonehenge, Bubliczki, Dair i Megitza. W niedzielę zabrzmi prawdziwa muzyka morza, w tym szanty, w wykonaniu m.in. legendy światowej sceny marynistycznej Toma Lewisa Qftrów w programie "Poles Apart" i "Poles Part Too", folkowej Formacji, neoszantowych Banana Boat, czy zmieniających już nieco oblicze na bardziej folkowo-jazzowe Ryczących Dwudziestek. Fani mokrego folku nie powinni narzekać.

Tego samego dnia (4.08), ale na drugim krańcu Polski, w Sędku koło Łagowa, zacznie się impreza skierowana przede wszystkim do miłośników tradycyjnych dźwięków. Członkowie Warszawskiego Domu Tańca będą eksplorowali mało dotąd zbadaną, wschodnią część Kielecczyzny. W programie Taboru jak zwykle warsztaty, potańcówki, pieśni, których można nauczyć się przez cały tydzień od lokalnych Mistrzów tradycji.

Także w niedzielę (4.08) w Toruniu, na jeden koncert przybędzie Moya Brennan (Clannad) i zaśpiewa dla swoch fanów zgromadzonych w Dworze Artusa.

Drugi weekend sierpnia to ważna data w kalendarzu miłośników folkmetalu. W sobotę, 10.08 w  beskidzkiej Brennej w ramach III Dni Dawnych Kultur odbędzie się festyn archeologiczny, a później wyjątkowy koncert. Na pierwszej Słowiańskiej Nocy Folk-Metalowej wystąpią tuzy gatunku z Polski i zagranicy- Percival Schuttenbach i projekt Percival, Radogost oraz Cruadalach (Czechy) oraz Litvintroll (Białoruś) - szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

W Kowarach w weekend 10-11.08 odbędzie się druga edycja etno festiwalu Cocoro, poświęconego kulturze romskiej. Tym razem wystąpią na scenie Stadionu Miejskiego: Amare Roma, Balkan Sevdah, Čači Vorba, Terne Cierchenia, Mitlos oraz Agata Siemaszko z Kubą "Bobasem" Wilkiem.

Kilka dni później, w czwartek 15.08, w Lublinie rozstawi się po raz kolejny Jarmark Jagielloński, podczas którego ostatnio można usłyszeć coraz więcej czołowych kapel folkowych i etnicznych, również z zagranicy. Tak będzie i tym razem, a wśród wykonawców m.in. ukraińskie Folknery. Jarmark potrwa do niedzieli 18.08.

Dużo imprez skumuluje się w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Dość nietypowo, bo we wtorek, 20.08, w Poznaniu rozpocznie się VII Festiwal Sztuki Ludowej, organizowany przez lokalnych pasjonatów folkloru, skupionych wokół zespołu Poligrodzianie. Następnego dnia, w środę, 21.08, kolejna gratka dla pasjonatów tradycyjnych dźwięków, ale w innym regionie - na Mazowszu. W Płocku bowiem rozpocznie się II edycja Vistula Festival, który jest w prostej linii spadkobiercą najstarszego festiwalu folklorystycznego w Polsce - Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej (rok powstania 1967).

W piątek, 23.08 zacznie się kilka imprez równocześnie - m.in. Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz Festiwal Folkolory w Szamotułach. Na otwarciu tego pierwszego godny polecenia koncert "Na folkową nutę" i Trebunie Tutki, duet Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, promujący swoją debiutancką płytę "Ogień i woda".

W ten sam weekend, 23-25.08 niedaleko, bo w Nowym Targu na Jarmarku Podhalańskim na Rynku usłyszymy utwory Orkiestry Św. Mikołaja i Kapeli ze Wsi Warszawa. Z kolei w wielkopolskich Szamotułach w piątek 23.08 na rozgrzewkę przed festiwalem Folkolory zagra Čači Vorba, a w niedzielę 25.08 Dikanda, kapela góralska Ondraszki oraz gospodarze - Zespół Folklorystyczny "Szamotuły". W piątek 23.08 ruszy też, choć długo nie było to pewne, 11.Festiwal Muzyki Celtyckiej Zamek w Będzinie, któremu kibicujemy od momentu powstania portalu. Tym razem, skromniej, bo dwa dni, ale nie bez wydarzeń. Najciekawsze to prezentacja reaktywowanego i zmienionego zespołu Danar czy powracającej na polskie sceny po latach przerwy Uli Kapały, która w Będzinie wystąpi z towarzyszeniem zespołu Flash Creep, raczej operującego w temacie folku amerykańskiego.

W ten sam weekend, 24-25.08, odbędzie się festiwal Rospudy w Raczkach na Suwalszczyźnie, a z wykonawców pierwsza liga polskiego folku różnych nurtów, m.in. wspomniana Čači Vorba, Shannon, Adam Strug, Dagadana, Klezmafour, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Dobroto i Nie po drodze.

W sobotę, 24.08 rozpocznie się w stolicy jubileuszowy, 10 Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i potrwa aż do 1.09. Impreza łączy tradycję i nowoczesność, prezentuje kulturę przedwojennego żydowskiego sztetl i współczesną sztukę inspirowaną żydowskimi motywami. Wśród wykonawców m.in. Tomasz Stańko i Kroke oraz światowej sławy zespół The Other Europeans.

Ostatni pełny tydzień wakacji można również spędzić w Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu na Roztoczu, która też zaczyna się w ostatnią niedzielę sierpnia, 25.08 (inna nazwa tej imprezy to Tabor Lirnicki). To kolejna propozycja dla fanów tradycyjnych dźwięków. W ciągu dnia potrwają warsztaty wokalne i instrumentalne, a wieczorem zaplanowano tradycyjne zabawy. Do potańcówek przygrywać będzie m.in. Kapela Braci Dziobaków, Kapela Niwińskich, Kapela Hałasów, Bela Szerenyi, Marcel Kováts, Aron Szilagyi.

30 sierpnia miłośnicy folkmetalowych brzmień proszeni są do stolicy - zagości łotewski Skyforger wspierany przez rodzime Leśne Licho.

Szczegóły dotyczące większości opisanych powyżej koncertów i festiwali znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Jeśli znacie jeszcze ciekawe festiwale folkowe, na które warto zaprosić naszych Czytelników piszcie na redakcyjnego maila.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu