Jorgi symfonicznie

Folkowe zapowiedzi Przystanku Woodstock
Anna Wilczyńska, 30 lipca 2012
Waldemar i Maciej Rychły
Fot. Kamil Piotrowski
Przystanek Woodstock lada dzień. Choć króluje tu przede wszystkim rock, folkowcy mają też swoją scenę i mogą wybrać najlepszy zespół w plebiscycie Złotego Bączka. W tym roku szykują się muzyczne niespodzianki!

Przez organizatorów imprezy folk rozumiany jest bardzo szeroko - tzn. również jako blues, reggae, roots i ska. Można się z tym nie zgadzać, ale trzeba przyznać, że takie podejście spełnia oczekiwania publiczności. Laureatem "Złotego Bączka" za najlepszy występ na ubiegłorocznej "Scenie Folkowej" został młody zespół reggae - Bethel. Dodajmy, że grupa ta została wyłoniona w głosowaniu przez internautów, a nie przez eksperckie jury.

Podczas tegorocznej edycji, o czym już pisaliśmy, wystąpi kilka uznanych grup ze sceny folkowej. Oto garść szczegółów.

Pierwszego dnia imprezy (czwartek, 2 sierpnia), nie można pominąć występu Celtic Balkan Power Project czyli rumuńskiej Fanfare Ciocarlia z naszymi weteranami celtyckiego grania, grupą Carrantuohill. Później mocnym punktem programu będzie koncert gwiazd world music z Czech – Tomáš Kočko & Orchestr, którzy potrafią zagrać muzykę z Moraw i do tańca (tak brzmi tytuł jednej z ich płyt) i do różańca.

Bardzo ciekawym eksperymentem muzycznym tego dnia będzie występ legendy polskiej sceny folk, Kwartetu Jorgi, który zaprezentuje swoje utwory zaaranżowane specjalnie na orkiestrę symfoniczną. Maciej i Waldemar Rychły wykonają ten program razem z Orkiestrą l'Autunno pod kierownictwem Adama Banaszaka. Kwartet Jorgi to jeden z najstarszych w naszym kraju zespołów wykonujących muzykę folkową. Przez lata działalności przewędrowali kawałek świata, z którego kultur czerpali garściami. Jest u nich i muzyka celtycka, i bałkańska, i słowiańska, a większość utworów jest wykonywana na tradycyjnych instrumentach, które zespół systematycznie gromadził lub wręcz budował.

Z kolei zespół Orkiestra l'Autunno powstał w 2006 roku. Jego szeroki repertuar obejmuje utwory od baroku po kompozycje najnowsze, w tym muzykę filmową. L’Autunno jest gospodarzem Festiwalu Polskie Camino de Santiago. Obraz działalności zespołu dopełnia współpraca m.in. z Electric Light Orchestra, Serjem Tankianem, zespołem Smokie, grupą Archive. L’Autunno występował także z Jose Carrerasem, Andrea Bocellim i Montserrat Caballe.

Połączenie takich dwóch światów może dać ciekawy efekt.

Drugiego dnia, w piątek, 3 sierpnia, folkowo zabrzmią: Duan (muzyka celtycka), Klezmafour oraz etno-klubowy Gooral. Wieczorem ponownie Carrantuohill i goście z Rumunii, czyli Fanfare Ciocarlia, ale tym razem obie formacje zagrają osobno. Niewątpliwie atrakcją - ale dla wytrwałych - początek o 2 w nocy! - będzie żywiołowa mieszanka bałkańskich rytmów w wykonaniu Shantela i towarzyszącej mu Bucovina Club Orkestar.

Sobota, 4 sierpnia to dzień najmniej folkowy – najciekawszą propozycją wydaje się być folkmetalowe In Extremo, a miłośnicy brzmień rockabilly nie mogą przegapić kwartetu Zgredybillies.

Źródło: http://www.wosp.org.pl

18 Przystanek Woodstock, 2-4.08.2012, Kostrzyn nad Odrą

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu