Z wiejskiego podwórza

Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze
Anna Wilczyńska, 11 lutego 2012
Festiwal początkowo odbywał się we wrześniu, potem w maju lub czerwcu, a od kilku lat termin został przesunięty na lipiec. Jest jedną z najciekawszych imprez folkowych w kraju i jednocześnie muzyczną wizytówką Podlasia (zwłaszcza gminy Czeremcha).

Inicjatorami powstania Spotkań Folkowych w Czeremsze są liderzy zespołu Czeremszyna, Barbara i Mirosław Samosiuk. Pierwsza edycja odbyła się w 1996 roku. Od tamtej pory na plenerowej scenie Gminnego Ośrodka Kultury pojawiło się wiele znakomitości świata folkowego.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze. Z kolei muzycznym gospodarzem popołudniowo-wieczornych koncertów jest zawsze zespół Czeremszyna.

Dotychczas na festiwalu wystąpiły m.in. takie grupy jak: The Ukrainians (UK), Embryo (Niemcy), The Transsylvanians (Węgry/Niemcy), Orlek (Słowenia), Kriwi (Białoruś), Pałac (Białoruś), WZ Orkiestra (Białoruś), Ethno Trio Troitsa (Białoruś), Čači Vorba, Kapela ze Wsi Warszawa, Balkan Sevdah, Tomáš Kočko & Orchestr (Czechy/Morawy), Hvarna (Białoruś/Rosja),  Drymba da Dzyga (Ukraina),  VooVoo, Kwartet Jorgi, Bohemian Batyars (Węgry), Dikanda, MU (Portugalia), Haydamaky (Ukraina), Hulajhorod (Ukraina), Varsovia Manta, Village Kollektiv, Kroke, The Cracow Klezmer Band, Joanna Słowińska z Zespołem i wielu innych.

"Z wiejskiego podwórza" to nie tylko same koncerty. To również prezentacja wielu aspektów kultury tradycyjnej, którą można lepiej poznać w czasie odbywających się na festiwalu warsztatów tańców, pieśni i gry na ludowych instrumentach. Imprezie często towarzyszą też panele dyskusyjne, pokazy filmów i spektakle teatralne. Na placu przed GOK-iem zwykle rozstawia się wioska festiwalowa z kuchnią regionalną, kiermaszem sztuki ludowej i wyrobami rękodzieła ludowego.

Ciekawostką i wielkim ułatwieniem dla fanów jest specjalny, darmowy pociąg festiwalowy kursujący na trasie Warszawa Wschodnia-Czeremcha-Warszawa Wschodnia pierwszego i ostatniego dnia festiwalu.

Źródło: http://www.czeremszyna.pl

http://www.festiwalczeremcha.pl/

Pokaż menu