North Cape

North Cape
Fot. Press
Śpiewanie jest dla nich najważniejsze, uważają, że nie ma piękniejszego instrumentu niż ludzki głos. Od dwudziestu lat marka North Cape kojarzona jest z najwyższej próby śpiewem a cappella i tradycyjnym repertuarem.

Zespół powstał w Pszczynie, w połowie 1995 r. Założycielami grupy byli żeglujący studenci Łukasz Malcharek, Paweł Malcharek i Michał Mrozik. Przez kilka pierwszych miesięcy tworzyli repertuar i docierali skład. Zadebiutowali na festiwalu "Sari" w Żorach, w 1996 r., a do trzech wspomnianych dołączyli jeszcze Łukasz Drzewiecki i Piotr Wiśniewski. Ten skład występował aż do maja 2008 r.

To jeden z niewielu zespołów wykonujących a cappella tradycyjny folk morski. Z upływem czasu poszerzyli repertuar o gospel, pieśni folkowe różnych krain oraz utwory własnego autorstwa, stylizowane na tradycyjne pieśni morza i ballady morskie. Mocne męskie głosy, ciekawe aranżacje i różnorodny repertuar to ich znaki rozpoznawcze. Wielokrotnie doceniały to festiwalowe gremia jurorskie. W początkach śpiewania "Kejpsi" postarali się m.in. o Nagrodę Rady Miasta Katowic, I miejsce na XII "Mini Shanties" w Stalowej Woli i Nagrodę Główną festiwalu "Bezan" w Tarnowie.

Po roku działalności zauważyli ich Ewa Barańska, dyrektor pierwszych edycji festiwalu "Tratwa" w Katowicach i Jerzy Rogacki z oficyny Joter Music (założyciel grupy Cztery Refy, dyrektor festiwalu "Kubryk" w Łodzi), który stał się swoistym mentorem grupy. Szybko znaleźli się w czołówce wykonawców śpiewających szanty a cappella występując już w regularnych koncertach, m.in. w koncercie szanty klasycznej na festiwalu "Shanties". Ich wierność tradycji docenił też m.in. angielski szantymen Ian Woods, który zaśpiewał z nimi na ich drugiej płycie "Pieśni spod żagli", wydanej w sierpniu 2002 r. Trzy lata wcześniej zespół wydał kasetę pt. "Szanty i pieśni morza a cappella".

Do spektakularnych osiągnięć można zaliczyć występ w telewizyjnym programie Niny Terentiew "Bezludna Wyspa” oraz udział w koncercie z okazji obchodów jubileuszu 650 lat miasta Olsztyna, który transmitowała Telewizja Polska.

Od 2007 koncertowali już sporadycznie, by ostatecznie w maju 2008 r na festiwalu "Kubryk" oficjalnie zawiesić działalność. Dziś Piotr Wiśniewski śpiewa z Banana Boat, Łukasz Drzewiecki z Ryczącymi Dwudziestkami, a Michał Mrozik, który wówczas ogłosił  zakończenie działalności, od 2013 r. występuje z grupą Perły i Łotry. Dlatego, gdy jesienią 2010 roku Maciej Jureczko namówił Pawła i Łukasza Malcharków do reaktywowania zespołu, oprócz niego w składzie znaleźli się jeszcze Michał Bagniewski i Michał Potrzebka.

Swój come back ogłosili n "Kubryku" w 2011 r. Nigdy nie ukrywali, że łódzki "Kubryk" jest dla nich wyjątkowym festiwalem. Nowy kwintet zaprezentował na nim trzy premierowe utwory, a swoim występem zrobił na publiczności tak duże wrażenie, że ta przyznała mu swoją nagrodę. W 2015 r. otrzymali ją po raz szósty.

Wiosną 2013 roku ponownie zmienił się skład zespołu, Michała Potrzebkę zastąpił Juliusz Krzysteczko (który przeszedł z grupy Brasy). Podczas majowego festiwalu "Kubryk" w Łodzi premierę miała ich trzecia płyta, zatytułowana "A’ cappella dookoła świata".

Zespół postanowił ruszyć też z koncertami za granicę, byli już m.in. w Irlandii, Finlandii, a w 2015 r., roku ich jubileuszu 20-lecia od powstania, wystąpili na jednych z bardziej prestiżowych festiwali na świecie - niemieckim "Festival Maritim" w Bremie i bretońskim "Chant de Marin" w Paimpol. Na tym ostatnim okrzyknięto ich jednym z trzech najciekawszych zespołów edycji.

Nowy, 2016 rok, grupa rozpoczęła z nowym frontmenem. Maćka Jureczko, który ogłosił wycofanie się z muzykowania, zastąpił Krzysztof Ściepłek (na co dzień Shantażyści).

Skład zespołu:

Dyskografia:

2013 - "a’cappella dookoła świata"

2002 - "Pieśni spod żagli"

1999 - "Szanty i pieśni morza a cappella" (MC)

Video:

 

 

 

Strona internetowa: http://www.northcape.com.pl

Archiwum

Pokaż menu