Śpiewająco w podróż

Nowa płyta North Cape
Kamil Piotr Piotrowski, 22 maja 2013
North Cape
Fot. Artur Bogdziun
Od ostatniej płyty upłynęło jedenaście lat. Dla zespołu to szmat czasu, bo wiele się może wydarzyć. Tak też było w ich przypadku. Ale przetrwali, przegrupowali siły i wrócili. Za kilka dni ukaże się ich trzecia w dorobku płyta. Inna od poprzednich.

Nowe płyta North Cape zatytułowana "a’cappella dookoła świata" jest nowa pod wieloma względami. Nagrał je inny skład od tego, który rejestrował "Pieśni spod żagli" w 2002 r. Inny w charakterze jest repertuar, tam więcej było szant i pieśni kubryku, tu panowie szerzej eksplorują folk. Inne jest wreszcie brzmienie samego zespołu. Głosy się zmieniły, barwa, inspiracje i umiejętności również.

Najnowsze wydawnictwo kwintetu z Pszczyny zawiera 16 utworów, plus jeden bonusowy, znany być może Czytelnikom ze składanki "Pszczyńska Folk reGenercja". Mowa tu o "Listeczku dębowy". W sumie ponad 40 minut śpiewu a cappella, zgodnie z tytułem płyty. Zgodny z tytułem jest także repertuar, który prowadzi słuchacza faktycznie prawie dookoła świata. Są tu tradycyjne szanty i pieśni kubryku z Wysp Brytyjskich, ale jest też pieśń znad Morza Czarnego, z Kaszub, a nawet z ziemi Pszczyńskiej. Są wątki kanadyjskie i afrykańskie.

Zespół wędruje od znanych standardów sceny żeglarskiej...

po mniej eksploatowane, tradycyjne szanty.

Językowo płyta też jest niezłą Wieżą Babel - polski, angielski, ukraiński, francuski a nawet afrykański Suahili. Płyta "a'cappella", to bardzo wyraźny obraz tego, gdzie zespół obecnie się znajduje i w którą stronę zamierza ruszyć.

Aranżacje wszystkich utworów stworzył Maciej Jureczko, nagrań dokonano w PC Studio w Pszczynie od listopada 2011 do kwietnia 2013. Realizacją i masteringiem zajmował się były członek North Cape - Łukasz Drzewiecki (dziś Ryczące Dwudziestki). Smaczku tej płycie dodaje fakt, iż już po jej nagraniu i wstępnym masteringu, miesiąc przed samym wydaniem, niespodziewanie w zespole nastąpiła zmiana na pozycji "basu". Podjęto trudną decyzję o powtórzeniu sesji nagraniowej dla partii basowych. Nowy członek grupy miał na nauczenie się i nagranie "swojej roli" kilkanaście dni. Jak widać dali radę.

Premiera płyty już 25 maja podczas koncertu na 29 Festiwalu „Kubryk” w Łodzi (któremu od lat patronujemy). Jak tylko płyta dotrze do nas natychmiast pojawi się też w sklepie folk24.pl. Uwaga: dla naszych folkletterowiczów będziemy mieli specjalne rabaty.

 

North Cape - „a’cappella dookoła świata“, 2013
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu