Dla Czterech Refów

31 Festiwal "Kubryk" w Łodzi
Kamil Piotr Piotrowski, 17 maja 2015
26 "Szanty we Wrocławiu"
Fot. Basia Wójcik
Podczas 31 Festiwalu szantowego "Kubryk" trzydziestolecie działalności obchodzić będą gospodarze imprezy, szantowa grupa Cztery Refy. Wśród festiwalowych gości znajdą się m.in. wybitni szantymeni Pat Sheridan i Marek Szurawski.

Choć koncerty jubileuszowe trwają już od jakiegoś czasu, to tak naprawdę trzydziesta pierwsza edycja Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Kubryk" przebiegać będzie pod hasłem 30 urodzin Czterech Refów. Grupy niezwykle zasłużonej dla powstania, rozwoju i promocji sceny tradycyjnego folku morskiego w Polsce. Zespół od początku inspiruje się dawnymi pieśniami morza, których w repertuarze ma ponad 200 (materiał dostępny jest na ponad 20 płytach i kasetach). Był i jest inspiracją dla wielu młodszych grup, jego członkowie zakładali też inne zespoły, m.in. Flash Creep i North Wind, które pojawią się na scenie razem z jubilatami i w programach własnych.

Obok wymienionych, na scenie z Refami pojawią się też na pewno Sąsiedzi, którzy od początku działalności nie ukrywali inspiracji Refami i ich repertuarem.
Drugim najstarszym polskim zespołem tego dnia będzie Atlantyda, która działa na scenie żeglarskiej niewiele krócej od jubilatów.
W programie koncertowym pojawią się także dwaj wybitni szantymeni – prosto z Irlandii – Pat Sheridan, który śpiewa szanty od lat 60tych, a do Łodzi przybędzie po raz drugi, oraz Marek Szurawski – jedyny w Polsce szantymen z krwi i kości, występujący solo, promujący i współtworzący od początku polską scenę szantową (ze swoim zespołem Stare Dzwony). Pat i "Szurawa" występowali już razem w Polsce, razem z Markiem Wiklińskim (z Sąsiadów), więc z pewnością coś wspólnie i tu zaprezentują. Do grona solistów "Kubryku" dołączy też Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz, na co dzień parający się autorską piosenką żeglarską, ale i potrafiący niejedną szantę pociągnąć.

"Młodzież", poza wspomianymi Sąsiadami, reprezentować będą zespoły North Cape (kilkukrotni laureaci Nagrody Publiczności Kubryku) i Poszedłem na Dziób - oba działają na scenie już niemal 20 lat (NC obchodzą w tym roku 20-lecie). Beniaminkiem w tym zestawie będzie, Grupa Trzymająca Ster z Poznania.

"Kubryk" słynie z tego, iż program jest tylko pewną ramą, a na scenie dzieją się często rzeczy niespotykane, niezaplanowane, instynktowne, dużo tu spontaniczności. To "Kubryk" właśnie, i ta jego otwartość na wykonawczą pomysłowość, był wzorem dla organizowanego przez Fundację Folk24, Festiwalu Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach. W Łodzi zawsze można liczyć na coś, czego na większości festiwali w Polsce, posłuchać się nie da. Zwłaszcza w tym roku, bo jak to na jubileuszu spodziewać się można kilku nieanonsowanych gości, zwłaszcza dawnych członków zespołu Cztery Refy.

Inauguracja festiwalu przebiegać będzie w łódzkim pubie Keja, koncert jubileuszowy w Łódzkim Domu Kultury. Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz na stronach organizatora.

31 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Kubryk", 22-23.05.2015, Łódź
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu