Tradycyjne śpiewy o morzu i rejsach

34 Festiwal „Kubryk” w Łodzi
Kamil Piotr Piotrowski, 5 maja 2018
Cztery Refy
Fot. Kamil Piotrowski
Jerzy Rogacki, lider zespołu Cztery Refy - klasycznego już dziś dla sceny tradycyjnego folku morskiego, miłośnik i promotor muzyki dawnych pokładów i szef-dyrektor łódzkiego festiwalu szant i pieśni morza, zaprasza na "Kubryk".

Jak zawsze w połowie maja miłośnicy dawnych pieśni morza oraz muzyki folkowej, kojarzonej z dawnymi żaglowcami zjadą do Łodzi, na Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”. Festiwal nadal przyciąga czołówkę polskich wykonawców mających w repertuarach przede wszystkim szanty czy ogólnie folk morski (pieśni pracy, pieśni wielorybnicze, ballady morskie, piosenki kubryku i tradycyjne melodie ludowe - głównie z Irlandii i Bretanii, ale także z Anglii czy Ameryki).

Takich festiwali, gdzie szanty zajmują w programie miejsce co najmniej na równi z innymi "morskimi" rodzajami utworów coraz mniej na polskiej mapie marynistycznych imprez, a i sam "Kubryk" w ostatnich latach zaskakiwał zmianami. Nadal jednak tradycyjna muzyka morza jest tu przepustką na scenę, i nadal chętnie przyjeżdżają tu słuchacze, którym do słowa "szanta" nie trzeba dodawać przymiotnika "tradycyjna" i tłumaczyć, że to małe, rozciągliwe to nie "akordeonik".

Gospodarzem festiwalu jest wielce zasłużona dla promowania w Polsce tego rodzaju muzyki - grupa Cztery Refy.

Od lat stałymi gośćmi „Kubryku” są też zespoły Flash Creep

oraz North Wind, które niejako wyrosły z Refów, obierając jednak nieco inną muzyczną drogę, niż macierzysta formacja.

W tym roku na scenie pojawią się też zespoły: Perły i Łotry - m.in. laureaci nagrody im. Stana Hugilla - za wierność szancie klasycznej,

Gumowe Szekle - grupa, która po latach milczenia znów wraca na scenę, z bardziej folkowym repertuarem,

Sąsiedzi - także regularnie już odwiedzający festiwal, reprezentujący bardziej współczesne podejście do tradycyjnego repertuaru, tym razem zamiast zagranicznego gościa przywiozą do Łodzi nową płytę,

Old Marinners - młoda krew morskiego i folkowego muzykowania

i wreszcie Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - jak sami o sobie mówią - przedstawiciele luźniejszej, kubrykowej strony morskiego i żeglarskiego śpiewania.

Festiwal, tak jak rok wcześniej, potrwa dwa dni (18-19 maja), a rozpoczną go piątkowe koncerty w dwóch pubach: "Keja" i "Stara Szkutnia", by w sobotę przenieść się na dwa koncerty do Łódzkiego Domu Kultury.

Festiwal poprowadzą do spółki: od początku związany z imprezą Andrzej Śmigielski oraz wspierająca go młoda krew szantowej konferansjerki - Maciek Jędrzejko. Kierownictwo artystyczne pozostało w rękach Jerzego Rogackiego (na zdjęciu powyżej) i Przemysława Hachorkiewicza. Organizatorami 34 edycji „Kubryku” są: Łódzki Dom Kultury, Oficyna JOTER-MUSIC. Współorganizują: Stara Szkutnia, Keja Pub.

Szczegóły programowe jak zawsze dostępne w naszym dziale „wydarzenia”. Bilety na joter.pl

 

34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 18-19.05.2018, Łódź
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu