Sutari

Sutari
Fot. Kamil Piotrowski
Gdy pojawiły się na scenie folkowej od razu zwróciły na siebie uwagę. Trzy młode dziewczyny zawojowały najważniejsze festiwale folkowe już w momencie debiutu, zdobywając nie tylko uznanie krytyków, ale także publiczności.

Zespół powstał pod koniec 2011 roku, z inicjatywy trzech dziewczyn, Zofii Barańskiej, Barbary Songin i Katarzyny Kapeli, które znały się jeszcze z Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, gdzie razem pracowały. Impulsem do przygotowania jakiegoś programu muzycznego, była chęć pojawienia się na „Nowej Tradycji” w 2012 r.

Od nazwy „sutartines”, czyli rodzaju polifonicznych, litewskich pieśni tradycyjnych, postanowiły nazwać się Sutari. To Basia, zainspirowana nimi, zaproponowała by wziąć na warsztat polskie pieśni tradycyjne i by sposób śpiewu tych litewskich pieśni stał się dla nich punktem wyjścia do tego, co się na koncercie może dziać, do tworzenia pewnego rodzaju kanonu, gdzie kilka głosów, które się splatają, może współbrzmieć. Dużo u nich też miejsca na improwizację.

Pomysł okazał się strzalem w dziesiątkę. Dał im nie tylko festiwalowe nagrody (II nagroda na warszawskiej „Nowej Tradycji” i I na „Mikołajkach Folkowych” w Lublinie), ale też Nagrody Publiczności (zarówno w Warszawie, jak i w Lublinie) i uznanie dziennikarzy folkowych, którzy okrzyknęli Sutari „Debiutem Roku 2012”.

Kilka lat później trio zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki świata „WOMEX 2015”. Jest też jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.

Dziewczyny działają na wielu płaszczyznach kultury, od teatru, przez muzykę po film i performance, co jak się okazuje, pomaga w tworzeniu aury na scenie, budowaniu repertuaru i prezentacji warsztatu. W tym co robią są oryginalne i autentyczne, wiedzą o czym śpiewają, a swoje koncerty mają przemyślane i na wysokim poziomie.

Kontynuując tradycje polskich pieśniarek ludowych aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych. Ich siła to głosy i bogata wyobraźnia, nie tylko muzyczna.

Działalność tria nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce tradycyjnej w Polsce. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny... przedmiotów codziennego użytku. 

Na koncie mają już koncerty w m.in. w Belgii, USA, Estonii, Brazylii, Niemczech, Danii oraz trzy płyty, ostatnia, „Siostry rzeki” ukazała się 20 czerwca 2020. W tym też czasie zespół opuściła jedna z założycielek grupy, Zofia Zembrzuska (Barańska), którą zastąpiła wrocławianka Joanna Kurzyńska.

Skład:

Dyskografia:

2020 – „Siostry rzeki

2017 – „Oset”

2014 – „Wiano”

Strona internetowa: http://www.sutari.pl

Archiwum

Pokaż menu