Pieśni świata

Laboratorium Pieśni z Trójmiasta
Witt Wilczyński, 27 października 2015
Laboratorium Pieśni
Fot. Marta Obiegla
Na co dzień działają w Trójmieście, ale przejeżdżają też kawał świata w poszukiwaniu inspiracji, materiału, ludzi, którzy śpiewają dawne, ludowe pieśni. Łączą je, mieszają style, doskonale bawiąc siebie i publiczność. Taka jest ich pasja.

Grupa Laboratorium Pieśni działa w obecnym składzie od 2013 roku, w Trójmieście. Śpiewa tradycyjnie, wielogłosowo, a w repertuarze ma, oprócz pieśni słowiańskich także bałkańskie, gruzińskie, skandynawskie i wiele innych, zebranych podczas wypraw etnograficznytch. Wykonują je zarówno a cappella, jak i z akompaniamentem bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu). Dzięki temu, w tradycyjnego ducha tego, co dawne, zespół dokłada nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, bardzo często łącząc te elementy w sposób czysto intuicyjny.

Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe od Kaszub po Albanię, w poszukiwaniu nowej-starej muzyki. Założycielki grupy Alina Jurczyszyn – absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz Kamila Bigus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadzą także warsztaty pieśni tradycyjnych. Laboratorium Pieśni jest również organizatorem Festiwalu Muzyki i Wiosny "Etnowiosnowisko", którego trzecia edycja odbyła się w kwietniu, w Gdańsku.

Grupa ma już za sobą udane koncerty na "FAMIE" w Świnoujściu, na "Dragon Folk Feście" w Poznaniu, a także na wielu festiwalach i wydarzeniach nie tylko folkowych, m.in. w Gorlicach, Krakowie, Gdańsku czy Kętrzynie.

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Kamila Bigus, Alina Jurczyszyn, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba i Karolina Stawiszyńska.
W najbliższym czasie będzie je można posłuchać w Warszawie, w klubie Przestrzeń Prywatna (14 XI), szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz w Kępnie (27 XI).

Śledźcie nasz profil na FB, bo będziemy mieli bilety na koncert warszawski!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu