Buraky

Buraky
Fot. Press
Wrocławska grupa folkowa powstała w czerwcu 2001 roku. Muzycy tej formacji są otwarci na wszelkie eksperymenty łączące tradycyjną muzykę ludową z różnymi stylami, czy brzmieniami, co daje niezłą mieszankę i tworzy charakter grupy.

Program muzyczny zespołu obejmuje tradycyjne pieśni polskie, łemkowskie, ukraińskie, bałkańskie, serbsko-łużyckie i cygańskie opracowane w nowoczesnych, żywiołowych aranżacjach, a także własne kompozycje inspirowane muzyką ludową.

Niektórzy muzycy Buraków pojawili się w składach zespołów: Krakersy, Conga Line, Czereda i Kwartet Evviva l’arte oraz współpracowali z brytyjskim bluesmanem Tonym McPhee (The Groundhogs), co z pewnością inspiruje zespół do bardziej oryginalnego traktowania tematów folkowych.

Pod koniec 2007 roku grupa nagrała swoją pierwszą studyjną płytę, która ukazała się przy wsparciu Miasta Wrocław w ramach programu na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych we Wrocławiu. W 2013 r. wspólnie z niemieckimi muzykami z zespołu Sonator, grupa nagrała płytę m.in. z pieśniami serbsko-łużyckimi jako projekt „Kalambur”.

Buraky mają już w swoim dorobku imponującą liczbę koncertów zarówno w kraju jak i zagranicą (Austria, Belgia, Czechy, Luxemburg i Niemcy). Do najciekawszych i niespotykanych wydarzeń, w których brali udział należy niewątpliwie współpraca z Chrisem Jaggerem (brat Micka Jaggera z The Rolling Stones), gdy akompaniowali mu podczas jego koncertów Polsce.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2007 – „Buraky”

Video:

„Oy, Na Hori Zhyto

Allons Joujette” (with Chris Jagger)

Live

 

Strona internetowa: http://facebook.com/burakyband/
Pokaż menu