Ansambl Peregrinus

Ansambl Peregrinus
Fot. Magdalena Maciołek / Fototony
Ich muzyka to wędrówka w czasie i przestrzeni, po kulturach Bliskiego Wschodu i basenu Śródziemnego Morza – od starożytnej Persji i Iraku, przez średniowieczną sefardyjską i mauretańską Hiszpanię, po barokową, chrześcijańską Europę.

Zespół muzyczny Ansambl Peregrinus (dosł. „wędrowiec”) powstał w 2008 roku we Wrocławiu. Tworzą go profesjonalni muzycy – absolwenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu. Od początku swojej działalności, zespół jest zaangażowany w dialog międzykulturowy, edukację muzyczną.

Zespół ma na swoim koncie wiele występów w Polsce i za granicą. W 2011 roku wydali płytę przy wsparciu ze strony MSWiA pt. „Muzyczna jurta – śladami Tatarów”, która była w swoim założeniu prezentacją wybranych melodii tatarskich ze zbiorów krymskich, baszkirskich, kazańskich i mongolskich w autorskich aranżacjach zespołu.

Siedem lat później, w 2018 roku, w rozszerzeniu działalności zespołu jego lider, Piotr Michałowski wraz z kontrabasistą Żenią Betlińskim oraz poetą i pisarzem Musą Czachorowskim wydali z dofinansowaniem MSWiA audiobook pt. „Baju, baju z tatarskiego kraju”, na który składają się bajki tatarskie ze zbiorów krymskim, rosyjskich i z Tatarstanu oraz własne autorskie kompozycje i aranżacje, inspirowane etniczną muzyką krymsko-tatarską, mongolską i orientalną, a także w dużej mierze muzyką współczesną z pogranicza awangardy i jazzu.

Druga płyta, także inspirująca się muzyką Orientu i krajów znad Morza Śródziemnego ukazała się dekadę po pierwszej, we wrześniu 2021 roku i nosi tytuł „Hamada”.

Zespół na stale współpracuje z Muzułmańskim Związkiem Religijnym w RP Najwyższym Kolegium Muzułmańskim z siedzibą w Białymstoku.

Skład:

Dyskografia:

2021 – „Hamada” (CD)

2011 – „Muzyczna jurta – śladami Tatarów” (CD)

Video:

Pieśń Szagija

 

 

Strona internetowa: http://ansamblperegrinus.pl/
Pokaż menu