Tatarskimi językami

Nowy projekt Karoliny Cichej i Barta Pałygi
Anna Wilczyńska, 27 stycznia 2017
Karolina Cicha
Fot. Krzysztof Kadziewicz
Tradycyjne pieśni polskich Tatarów to temat, z którym dotychczas zmierzyło się niewielu wykonawców sceny folkowej. Tym bardziej ciekawie przedstawiają się losy projektu Karoliny Cichej i Barta Pałygi, którzy zainspirowali się tym materiałem.

Karolina Cicha – multiinstrumentalistka, aktorka i kompozytorka, związana początkowo z Gardzienicami pojawiła się w świecie etno-folku w 2013 r. podczas festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Wystąpiła wtedy w konkursie razem z artystami znanymi z wielu projektów etno-folkowych - multiinstrumentalistą Bartem Pałygą, suczystką Martą Sołek i Mateuszem Szemrajem, zgarniając wtedy deszcz nagród (pisaliśmy o tym tutaj).

Piosenki, które Cicha i Spółka zaprezentowali podczas festiwalu, były częścią większego projektu "Wieloma językami", który miał na celu ukazanie wielokulturowości Podlasia. Cicha zaśpiewała w językach wszystkich mniejszości, zamieszkujących ten region, a Bart akompaniował na etnicznych instrumentach smyczkowych, fujarkach i śpiewał gardłowo. Materiał ten ukazał się na albumie w 2013 r. W trackliście znalazły się pieśni Tatarów: Umirzaja (Przebiśnieg) i Sulay sul, które, jak się później okazało, zainspirowały artystów do głębszego wniknięcia w kulturę Tatarów, nie tylko tych mieszkających od wieków w Polsce.

Już od zeszłego roku trwają intensywne prace nad tatarską płytą, która najprawdopodobniej ma się ukazać pod koniec czerwca tego roku. Na krążku znajdą się utwory odwołujące się do dwóch tradycji muzycznych: krymskotatarskiej, zbliżonej do tradycji tureckiej oraz kazańskiej, nawiązującej do muzyki ze stepów Azji Centralnej. Pierwsze zaśpiewane będą w języku krymskotatarskim, a drugie w języku Tatrów nadwołżańskich. Brzmienie może być ciekawe, gdyż nagrań dokonano w drewnianej chacie na Suwalszczyźnie na analogowym sprzęcie, a całość zmiksuje Mario Dziurawiec (Studio As One). Jak zwykle Cicha śpiewa i gra na wielu instrumentach – akordeonie, samplerze, looperze, a Bart Pałyga wtóruje śpiewem gardłowym i gra m.in. na dotarze (tradycyjna lutnia popularna w Iranie i w centralnej Azji).

Pierwsza duża prezentacja projektu nastąpiła w maju 2016 w Białymstoku – rodzinnym mieście Karoliny Cichej, podczas spotkania "Tatarskie Wierszowanie", organizowanego przez Związek Tatarów Polskich. Gościnnie na gitarze elektrycznej wystąpił Serwer - mieszkający obecnie w Białymstoku Tatar z Krymu, który pomógł artystom w tłumaczeniu pieśni krymskich.

Do tej pory oficjalnie ukazały się trzy single zapowiadające nowy album, oto pierwszy z nich:

Jako ciekawostkę należy dodać, że jako tło klipu wykorzystano kartę z tatarskiej księgi wróżebnej, która została oficjalnie udostępniona dzięki Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku.

Pieśni Tatarów w wykonaniu duetu Cicha - Pałyga będzie można usłyszeć na żywo we wtorek 31.01 w Warszawie w PROMIE Kultury Saska Kępa. To wyjątkowa okazja, bo kolejne prezentacje projektu przewidziane są bliżej premiery płyty.

Szczegóły koncertu jak zwykle w dziale ”wydarzenia” .

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu