Złota pięćdziesiątka

50 Tydzień Kultury Beskidzkiej
Anna Wilczyńska, 20 lipca 2013
Tydzień Kultury Beskidzkiej
Fot. www.kocurzonka.pl
Niedawno pisaliśmy o jubileuszu romskiego Romano Dyvesa, a już kolejny festiwal obchodzi okrągłą rocznicę. Tym razem mowa o najstarszej imprezie prezentującej folklor gór - Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Czas zatem w góry!

W tym roku nie lada gratka - festiwal odbędzie się po raz 50 i w związku z tym można liczyć na szereg atrakcji. Impreza przygotowywana jest na wielką skalę i odbywa się w kilkunastu różnych beskidzkich miejscowościach, choć główną sceną pozostaje amfiteatr im. S. Hadyny w Wiśle. W zeszłym roku łącznie wystąpiło ponad 4 tys. wykonawców w 101 zespołach, które dały 52 koncerty w 9 miejscowościach.

Tydzień Kultury Beskidzkiej zacznie się w sobotę 27.07.2013  i potrwa aż do niedzieli 4.08. W tym roku zobaczymy m.in. egzotyczne grupy z Sierra Leone, Paragwaju, Brazylii, ale również  te nam bliższe, z południa Europy: Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Turcji, Albanii. Nie zabraknie reprezentacji naszych najbliższych sąsiadów - Słowacji, Czech i Ukrainy. Zwykle są to wieloosobowe zespoły taneczne, którym towarzyszą kapele grające na żywo. W ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych grupy te rywalizują o Grand Prix - główną nagrodę festiwalu, którą przyznaje Międzynarodowa Rada Artystyczna, złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Konkurs odbywa się pod patronatem CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Jak czytamy na stronie organizatora TKB,

- "Tydzień Kultury Beskidzkiej jest imprezą mającą na celu ukazywanie i promowanie kultury ludowej regionów górskich, ze szczególnym uwzględnieniem Beskidów, prezentację zespołów folklorystycznych z wybranych regionów Polski, prezentację wybranych zagranicznych zespołów folklorystycznych oraz rozwijanie współpracy pomiędzy zespołami z różnych regionów kraju i zagranicy."

W ramach TKB odbędzie się wiele imprez towarzyszących, m.in. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (27-31.07); wspomniane Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle (31.07 – 3.08); Gorolskie Święto w Jabłonkowie (Republika Czeska, 2–4.08); Festyn Istebniański w Istebnej (27–28.07) oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3–4 .08). 

W trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej każdy znajdzie coś dla siebie, poza koncertami zespołów, kapel i solistów, odbywają się też wystawy i kiermasze twórczości ludowej, konkursy literackie, posiady gawędziarzy i poetów ludowych, seminaria i sesje popularnonaukowe. Bardzo widowiskowe są korowody zespołów, które przechodzą przez przestrzeń miejską. Godny polecenia jest zawsze koncert galowy w Wiśle (tym razem 3.08), podczas którego prezentują się wszyscy uczestnicy festiwalu.

Od paru lat w wiślańskim amfiteatrze są komfortowe warunki - nad widownią wybudowano zadaszenie, chroniące przed kaprysami pogody, ale z racji popularności imprezy, zawsze trudno o wolne miejsca. Jedno jest pewne - aby uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach festiwalowych trzeba poświęcić temu prawie cały dzień. Na koniec informacja praktyczna: miłośnicy góralskiego folkloru powinni już wcześniej zarezerwować noclegi, gdyż znalezienie lokum w Wiśle w czasie TKB jest bardzo trudne.

Szczegółowy program na stronie imprezy.

Źródło: http://rok.bielsko.pl/


50. Tydzień Kultury Beskidzkiej, 28.07 -4.08.2013, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Oświęcim, Maków Podhalański, Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska)

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu