Kalendarz folkfana - lato cz 1

Festiwalowy zapowiednik - lipiec 2013
Anna Wilczyńska, 5 lipca 2013
Festiwalowa publiczność
Fot. Kamil Piotrowski
Podobnie jak rok temu przedstawiamy Wam zestawienie koncertów i festiwali, których program jest godny polecenia fanom folku, etno i muzyki tradycyjnej. Na pierwszy ogień ciekawe, lipcowe wydarzenia muzyczne.

Folkowy lipiec rozpocznie się dźwiękami klezmerskimi, płynącymi z Krakowa, gdzie od ostatniej soboty czerwca trwa kultowy już Festiwal Kultury Żydowskiej. W jego ramach pojawią się jak zwykle sławni i ciekawi artyści - m.in. pieśniarka Maria Răducanu z Rumunii w specjalnym projekcie z polską grupą Cukunft.

Dla miłośników polskiego tradycyjnego grania interesująca jest propozycja z okolic Janowa Lubelskiego. Tam w środę 3.07 rozpoczął się Festiwal na rozstajnych drogach, którego celem jest kultywowanie zanikających tradycji muzycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej. W programie różnorodne warsztaty, huczne obchody 80 urodzin Stanisława Głaza - wybitnego skrzypka z regionu oraz bardziej kameralny koncert Grzegorza Tomaszewskiego, wirtuoza cytr.

Weekend 5-7.07 to kolejne spotkanie z muzyką tradycyjną, ale na południowym wschodzie Polski. W okolice Ropczyc zawita festiwal Galicja Gnojnica, poświęcony muzyce Rzeszowszczyzny i sąsiednich regionów. Niewątpliwie największą atrakcją imprezy będzie występ zagranicznych gości - legendarnej węgierskiej grupy Muzsikás oraz dudziarza Juraja Dufka ze Słowacji. Ponadto w programie warsztaty, potańcówki, występy lokalnych Mistrzów tradycji, ale też Kapeli Brodów i romskiej pieśniarki Teresy Mirgi z zespołem.
Niedaleko, bo w Nowym Łupkowie w niedzielę 7 lipca odbędzie się ciekawa impreza -  Redyk Karpacki, który uświetni Orkiestra Św. Mikołaja.

Pozostając przy tematach romskich, fani tej muzyki powini w dniach 5-7.07 udać się do Gorzowa Wielkopolskiego, na jubileuszowy festiwal Romane Dyvesa "Cygańskie Dni"- szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

W ten sam weekend Lublin kusić będzie miłośników etno nutami z różnych stron świata. Na scenie ustawionej na Rynku w ramach festiwalu Inne Brzmienia zagoszczą m.in. Svjata Vatra Fire Show (Ukraina/Estonia), Festicultores Troupe (Hiszpania), Shazalakazoo (Serbia) z Warsaw Balkan Madness (Warszawa) oraz Voo Voo wraz z Orkiestrą Gidle.

Kolejny weekend, 13-14.07, to początek Folkowiska w Gorajcu - Festiwalu Kultury Pogranicza, imprezy poświęconej polskiej, ukraińskiej i żydowskiej kulturze ludowej. W tym roku wśród gości muzycznych m.in.: R.U.T.A., Hawok, Kocirba, Studium Instrumentów Etnicznych.

Jest i coś dla miłośników ostrych brzmień i połączenia folku z metalem. Znany ze Skrzyżowania Kultur mediewalny Corvus Corax wystąpi w sobotę 13.07 na Zamku w Bolkowie w ramach Castle Party.

W drugi weekend lipca w Krakowie zacznie się jeden z większych i zasłużonych festiwali muzyki tradycyjnej - Rozstaje. Piętnasta już edycja imprezy poświęcona będzie artystom reprezentującym tradycje muzyczne krajów nordyckich. Jednym słowem, będą gwiazdy z Północy - Kimmo Pohjonen (Finlandia), Torgeir Vassvik (Norwegia), Árstidir (Islandia), Maria Bojlund i Jidder (Szwecja), ale również uznane zespoły z Południa: Banda (Słowacja), Zurgo (Węgry) i Wschodu: Burdon (Ukraina). Festiwalowi towarzyszy bogaty program edukacyjny.

Z kolei w poniedziałek 15 lipca w stolicy odbędzie się ciekawy koncert. Orkiestra Marii Pomianowskiej "LutoSłowianie" wystąpi z programem "Lutosławski etniczny" w ramach 13. Festiwalu Ogrody Muzyczne na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Trzeci weekend lipca, 19-21.07, upłynie pod znakiem folkowego Festiwalu Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze, na który nasza Redakcja się wybiera – więcej o imprezie tutaj. W tym samym czasie pod granicą czeską, w Głuchołazach zaprezentują się polscy i czescy bardowie oraz wykonawcy piosenki turystycznej na festiwalu Kropka.

Następnego dnia, 22.07 miłośnicy muzyki tradycyjnej powinni przenieść się do Białegostoku, gdzie rozpocznie się Podlaska Oktawa Kultur - największa na Podlasiu impreza folklorystyczna, prezentująca zróżnicowanie kulturowe regionu i folklor mniejszości zamieszkujących tę krainę.

Z kolei 24.07 rozpocznie się prawdziwa uczta dla fanów muzyki świata - festiwal Globaltica w Gdyni, którego kulminacja przypadnie na weekend 27-28.07. W lokalnym parku Kolibki i okolicznych klubach usłyszeć będzie można wykonawców m.in. z Afryki, Gruzji, Serbii, Portoryko, Portugalii i wielu innych krajów. Nie zabraknie polskiej czołówki folku - Čači Vorby oraz Orkiestry Świętego Mikołaja, która będzie świętować na scenie 25 urodziny.

Dzień później, w czwartek 25.07 w Poznaniu po raz siódmy zagości festiwal Nowa Muzyka Żydowska - czyli Poznań Tzadik Festiwal, na którym odbędą się premiery specjalnie przygotowanych na tę imprezę projektów - m.in. światowej sławy akordeonista Koby Israelite zagra z polską neoklezmerską grupą Samech. Kolejnego dnia, w piątek 26.07, rozpocznie się XIX Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. W programie jak zwykle występy polskich i zagranicznych grup muzyki dawnej i folkowej - m.in. Gędźby i Percivala.

W sobotę 27.07 z kolei na drugim krańcu Polski, w Wiśle, rusza jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych - Tydzień Kultury Beskidzkiej. W tym roku odbędzie się już 50. - jubileuszowa edycja imprezy, na którą zjadą zespoły z całej Polski i świata. Tego samego dnia - 27.07 w Warszawie dawno nie widziany w stolicy Mosaic wystąpi na Rynku Nowego Miasta i jak dowiedzieliśmy się od liderki, Jolanty Kossakowskiej, grupa zagra kilka premierowych utworów.

Podsumowując, w tym roku atrakcji również nie zabraknie i miłośnicy korzennych, etnicznych dźwięków będą zadowoleni. Mamy nadzieję, że zebranie powyższych imprez w jednym miejscu ułatwi też Czytelnikom podjęcie decyzji, czy na dany festiwal warto się wybrać osobiście. Szczegóły dotyczące większości opisanych powyżej koncertów i festiwali znajdziecie w dziale "wydarzenia".

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu