Srebrny jubileusz

25 lat Romane Dyvesa
Anna Wilczyńska, 27 czerwca 2013
Kal
Fot. Press
W tym roku najstarszy i najbardziej profesjonalny festiwal muzyki romskiej w Polsce obchodzi ważny jubileusz. Od 25 lat na deskach gorzowskiego amfiteatru goszczą zespoły z całego świata, prezentując tradycję, zwyczaje i kulturę Romów.

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - bo o tym festiwalu mowa, odbędą się w pierwszy weekend wakacji - 5-7 lipca. Impreza jest prestiżowa i przyciąga liczną w Gorzowie mniejszość romską oraz sympatyków i fascynatów muzyki tej grupy etnicznej. Nie inaczej będzie w tym roku.

Romane Dyvesa (po polsku: Cygańskie Dni) to nie tylko koncerty, lecz również działania towarzyszące, często o charakterze edukacyjnym. Festiwal zainauguruje ciekawa konferencja pt.: "Cyganie/Romowie w Polsce i Europie. Religia, kultura i obyczaje" oraz wernisaż jubileuszowej wystawy fotograficznej "XXV lat Romane Dyvesa w obiektywie". Wieczorem z kolei propozycja dla młodszego pokolenia, czyli Gypsy Night - koncert muzyki klubowej w plenerze nad Wartą. Zaprezentują się na nim m.in.: łączący muzykę romską z rapem i hip hopem Gipsy.cz, z którego liderem wywiad możecie przeczytać tutaj, generujący bałkańskie i romskie beaty DJ Warsaw Balkan Madness.

Największą atrakcją będą oczywiście sobotnio-niedzielne koncerty w gorzowskim amfiteatrze, na których pojawi się plejada gwiazd z zagranicy: wspomniany Gipsy Cz. (Czechy), ale też Teatr Tańca Romafest, który skupia wybitnych muzyków i tancerzy z Siedmiogrodu w Rumunii; bazujący na tradycji wołoskiej zespół Vojasa (Węgry), łączący tradycyjną muzykę cygańską z rockiem i bluesem Kal (Serbia, na zdjęciu powyżej) oraz Zingaros - którzy przywiozą cygańskie tanga aż z dalekiej Argentyny.

Z polskich zespołów w koncercie galowym widzowie usłyszą Cygańską Orkiestrę Harfiarzy, Nataszę Urbańską ze Studiem Buffo oraz co ciekawe, Edytę Geppert, która na tę okazję przygotowała specjalny, okolicznościowy program z warszawskimi muzykami. Jubileuszowo zagrają i zaśpiewają gospodarze, czyli Cygański Teatr Muzyczny "Terno" pod kierownictwem Edwarda Dębickiego, od 24 lat niestrudzonego organizatora i dyrektora artystycznego całej imprezy. Razem z Terno wystąpią też zagraniczni goście. Szczegóły znajdziecie na stronie festiwalu.

Ciekawą formą promocji i uczczenia festiwalu jest akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej. Na murze jednej z kamienic przy drodze do amfiteatru powstanie mural z wizerunkiem romskich tancerek i napisem "25 lat Romane Dyvesa".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu