Spotkanie skrzypków

Warsztaty z Adamem Romańskim
Kamil Piotr Piotrowski, 27 kwietnia 2014
Adam Romański
Fot. Kamil Piotrowski
Paweł Płaszczak z Krzeszowic pod Krakowem znów zaprasza skrzypków na spotkanie z muzyką ludową. Tym razem tematem spotkania będzie folklor Irlandii, a techniki skrzypków z Zielonej Wyspy zaprezentuje nie byle kto.

Nie pierwsza to inicjatywa, pasjonata folkloru i ludowego grania, Pawła Płaszczaka. Co jakiś czas, a to w jego domu, a to w okolicy, oficjalnie lub prywatnie, na warsztatach, potańcówkach lub zwykłym muzykowaniu spotykają się muzykanci i ci co dopiero poznają arkana tradycyjnego muzykowania. Paweł był m.in. inicjatorem ubiegłorocznych warsztatów skrzypcowych z muzyką krakowską, którą prowadził Bartosz Niedźwiecki czy tych sprzed kilku lat, prowadzonych przez Simona Spaldinga z USA podczas krakowskiego festiwalu Shanties (pisaliśmy o tym tutaj).

Tym razem Paweł zaprasza do Krzeszowic na spotkanie z jakże doświadczonym muzykiem, Adamem Romańskim.

"Spotaknie skrzypków", bo tak oficjalnie nazywa się impreza, ale też instrumentalistów muzyki tradycyjnej, odbędzie się 24 maja, a w programie całodniowe warsztaty i muzykowanie.

Tematem warsztatów będzie skrzypcowa tradycja kilku regionów Irlandii (Donegal, Clare), technik rytmizowania oraz środków ornamentacji: Cut Notes, Rolls, Slides, Doublestops, Triplets, Bowed Triplets. Pojawi się też co nieco o muzyce bretońskiej oraz szkockiej.

Prowadzący, Adam Romański, na skrzypcach gra od 6 roku żyia, to wszechstronnie wykształcony muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, studiował pod okiem Piotra Pławnera, jednego z najwybitniejszych skrzypków w Polsce. Adam to także kompozytor, producent i realizator dźwięku. Prowadzi agencję artystyczną BeltArt oraz studio nagrań Alternativ Studio w Będzinie. Współpracuje z orkiestrą, ma za sobą także występy w zespole rockowym, ale to jako solista zespołu muzyki celtyckiej Beltaine, znany jest folkowej publiczności. Muzyce irlandzkiej poświęcił dużo czasu, a wiedzę zdobywał u takich mistrzów jak Cora Smith (Lord Of The Dance), Gerry O'Connor, Scott McKeon oraz wielu innych. Koncertował na całym świecie, na najważniejszych festiwalach muzyki celtyckiej i folkowej, grając z najlepszymi.

Poza warsztatami w programie znajdzie się dużo muzykowania i prezentacji. Solistom i zespołom inspirujacym się muzyką tradycyjną: polską, irlandzką, węgierską... udostępniona zostanie t.zw. "Scena otwarta". Występujący otrzymają zwrot kosztów podróży, ale w granicach rozsądku - uprzedzają w materiałach organizatorzy. 

Najciekawsze, jak to zwykle bywa, mogą okazać się spotkania nieformalne, te "po godzinach".

- "Spotkania wieczorne, to krótki występ uczestników warsztatów, a potem - to już od Was zależy" - zachęca do udziału Paweł Płaszczak. Spotkanie organizuje Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, przy okazji "Majówki Hrabiny Zofii", corocznej imprezy plenerowej. Warsztaty są bezpłatne. Uczestnik musi mieć conajmniej 12 lat i umieć zagrać prostą melodię ze słuchu.

Zapisy: mailem na pawel.plaszczak@gmail.com o tytule "Zgłoszenie na Spotkanie Skrzypków". W treści organizatorzy proszą o podanie danych: 
imię, nazwisko, adres, wiek i doświadczenie, 
email i telefon do siebie, bądź osoby którą się zgłasza oraz w którym z etapów chce się wziąć udział: Warsztaty, Scena Otwarta czy w obu, i czy potrzebny jest nocleg.

Miejsc jest tylko kilkanaście, decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie zwlekajcie.

Strona wydarzenia i aktualności

 

Spotkanie skrzypków, 24.05.2014, Krzeszowice pod Krakowem
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu