Z północy na południe
15 Festiwal Muzyki Tradycyjnej RozstajeFestiwal Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje" rozszerza formułę już od pewnego czasu i prezentuje o wiele szersze spektrum muzyczne i projekty z pogranicza tradycji, etno, folku i jazzu. Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą imprezy jest Jan Słowiński, muzyk zespołu Muzykanci i zespołu Joanny Słowińskiej, animator kultury, miłośnik dźwięków etnicznych i tradycyjnych.
W tym roku przypada jubileusz 15 lecia festiwalu, a Rozstaje powędrują muzycznie na Północ. W tym duchu 18 lipca odbędzie się koncert Muzyka Północy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na którym wystąpi Torgeir Vassvik z Norwegii - specjalista śpiewu jojk oraz światowej sławy akordeonista Kimmo Pohjonen z Finlandii, który gościł w Polsce w maju w ramach cyklu Ethno Port Powroty. Główny koncert prezentujący muzykę Północy odbędzie się 20.07 na Rynku Głównym, a zagra m.in. litewska grupa wokalno-instrumentalna Marga Muzika, islandzki Arstidir oraz Kapela ze Wsi Warszawa, promująca swój najnowszy album "Nord". Tej ostatniej towarzyszyć będzie na scenie wspomniany Torgeir Vassvik.
Warto również zwrócić uwagę na koncert inaugurujący festiwal (14.07), podczas którego światło dzienne ujrzy druga część etno-jazzowego projektu Olo Walickiego "Kaszebe II". Tradycyjnie na Rozstajach dużo do powiedzenia będą mieć też sąsiedzi z Wyszehradzkiego Domu Tańca i Muzyki Karpat - m.in. słowacka Banda (która dwa dni później wystąpi na festiwalu w Czeremsze), węgierskie Zurgó oraz znany polskiej publiczności i często goszczący u nas folkowy Burdon z Ukrainy. Kameralne koncerty dadzą również gospodarze - czyli zespół Muzykanci, Ania Broda i Megitza z polskim składem.
Miłośnikom folku w amerykańskim duchu polecamy koncert premierowy "Ocelový město - Miasto stali" wybitnej poetki, pieśniarki i multiinstrumentalistki Raduzy, która już od ponad 10 lat śpiewa bardzo osobiste, autorskie piosenki, którymi zdobyła uznanie i serca Czechów. Artystka wiele razy gościła w Polsce i wzięła udział w nagraniach płyty "Swoją Drogą i Goście".
Festiwalowa oferta warsztatowa jest bardzo bogata. Z ciekawostek dodajmy, że będą warsztaty śpiewu joik, warsztaty tradycyjnych tańców szwedzkich i duńskich oraz warsztaty rytmów mazurkowych. Wieczorem jak zwykle odbywać się będą spotkania i potańcówki w klubie festiwalowym, a w ciągu dnia, można będzie się udać m.in. na targi instrumentów ludowych na Rynku Głównym w Krakowie (21.07) albo na warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Podstawowe informacje w naszym dziale "wydarzenia" a szczegóły na stronie imprezy.
15 Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rozstaje, 14-21.07.2013, Kraków