Tęsknota za dawną pieśnią

Warsztaty romskie w Krakowie
Witt Wilczyński, 27 maja 2013
Teresa Mirga
Fot. Press
Cyganie to mniejszość narodowa, o której kulturze wiemy chyba najmniej. A już na pewno o tej korzennej, rodowej. Jest okazja by to zmienić. W Krakowie, warsztaty dawnych pieśni romskich poprowadzi nie byle kto.

Krakowska fundacja "Korzenie" zaprasza na dwa dni niezwykle ciekawych warsztatów! W programie znalazły się pieśni w oryginalnym dialekcie Bergitka Roma, jednego z czterech głównych cygańskich rodów zamieszkujących Polskę. Pieśni te, śpiewane od stuleci przez Romów od Karpat po Bałkany, przybliży znakomita pieśniarka i poetka, Teresa Mirga z założonego przez siebie zespołu Kałe Bała, który w zeszłym roku obchodził dwudziestolecie działalności artystycznej.

"Moim celem jest przedstawienie rdzennych pieśni cygańskich od Bergitka Roma, które publicznie nie były do tej pory prezentowane w formie warsztatów. Nie muszę przekonywać jaką ma wartość ten repertuar, który mogę przedstawić np. na koncertach solowych, których ostatnio gram sporo.  Jestem szczęśliwa, że mogę i mam szanse pokazać moim rodakom co i jak śpiewali biedni, górscy Cyganie: kobiety przy obowiązkach domowych, kiedy się troskały jak wykarmić swoje głodne dzieci, co śpiewał kowal przy ciężkiej doli w kuźni itd." - przybliża nam program warsztatowy Teresa Mirga.

Dotychczas tradycyjną muzykę polskich Romów można było spotkać w większych miastach, podczas niektórych koncertów folkowych w DK Rakowiec (w ramach nieistniejącego już cyklu festiwalowego "Etniczne Inspiracje"), czasem podczas pojedyńczych koncertów w domach kultury lub na lokalnych, plenerowych imprezach z muzyką folkową. Kałe Bała grywała także na legendarnych "Sabałowych Bajaniach" a także na dniach romskich w Radomiu czy cyklu "Romane Dyvesa" w Gorzowie i Warszawie. Do tej pory nie było jednak okazji, by poznać te pieśni "od kuchni", od strony warsztatowej. Krakowskie zajęcia będą czymś zupełnie nowym na naszej scenie folkowej i jednocześnie będą naprawdę wielką okazją do szerszego zapoznania się z tradycyjną kulturą polskich Cyganów górskich.

Zapraszamy zatem gorąco w imieniu organizatorów do lokalu przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie. Uwaga! Warsztaty są odpłatne i ilość miejsc jest ograniczona. Szczegóły dostępne są na stronie Fundacji Korzenie.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu