Wraca Lautari

Reaktywacja zespołu Macieja Filipczuka
Anna Wilczyńska, 11 lipca 2014
Lautari
Fot. Dariusz Kulesza
Lautari to nazwa cygańskich muzyków z Rumunii, ale także nazwa polskiego zespołu, który zaistniał, z niemałymi sukcesami, na naszej scenie folkowej na początku XXI w. Działali kilka lat, po wydaniu dwóch płyt umilkli, ale wracają.

Każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką romską, zna określenie lautari – cygańskich muzyków, którzy kiedyś służyli na dworach greckich i tureckich, a uzyskawszy wolność w latach 60. XIX wieku zaczęli osiedlać się na wsiach południowej Rumunii – na Wołoszczyźnie. Ich potomkowie mieszkają tam do dziś. Mimo że nie kończą szkół muzycznych są wirtuozami, zdobywają umiejętności na drodze przekazu tradycyjnego i wieloletniej praktyki. Znani są również z improwizowania i dlatego ich muzyka często określana jest cygańskim bluesem. Tarafy - czyli całe zespoły takich muzyków zdobyły światowy rozgłos, jak np. Taraf de Haidouks, który za tydzień będzie można zobaczyć na festiwalu folkowym w Czeremsze.

Do twórczości lautarów nawiązuje zespół, który powstał w 2000 roku z inicjatywy Macieja Filipczuka – skrzypka, podróżnika, badacza kultur tradycyjnych w Polsce, na Ukrainie i w Rumunii, współpracownika wielu projektów tradycyjnych i folkowych - Domu Tańca Poznań, Transkapeli, Orkiestry Św. Mikołaja. Lider Lautari wielokrotnie podkreślał, że muzyka grupy nie jest rekonstrukcją tylko twórczą improwizacją na temat ludowych motwywów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Twórczość zespołu trudno było jednoznacznie sklasyfikować, na pewno zawierała elementy etno-jazzu, folku i była silnie osadzona w tradycji.

Maciej Filipczuk (skrzypce), Michał Żak (klarnet, flety, bombarda) i Zbigniew Łowżył (fortepian) zachwycili słuchaczy Mikołajek Folkowych już w grudniu 2000 roku, a pół roku później na Nowej Tradycji, zdobyli główne nagrody (odpowiednio III, II). Następnie uhonorowano ich płyty - debiutancką "Muzica Lautareasca Nova" (II miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2002) oraz "Azaran" - Folkowy Fonogram Roku 2006. Później muzycy skoncentrowali się na swoich autorskich projektach.

Po latach Lautari reaktywuje się i zagra 13.07 w Zelowie koncert w ramach wędrującego festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Specjalnie w tym celu został opracowany nowy program – "Vol. 67", który został zainspirowany zawartością 67 tomu dzieła Oskara Kolberga "Lud, jego zwyczaje...". Tom ten zawiera opracowania fortepianowe polskich pieśni i tańców ludowych. Lautari zagra w innym składzie niż przed laty tj.: Maciej Filipczuk - skrzypce; Jacek Hałas - fortepian; Michał Żak - instrumenty dęte; gościnnie Marcin Pospieszalski - kontrabas.

A oto próbka najnowszego materiału, który będzie miał premierę już w tę niedzielę: cyheł na podstawie pieśni żałobnej "Smutku, smutku":

 

Szczegóły koncertu w dziale "wydarzenia".

Lautari na festiwalu "Kolory Polski", 13.07.2014, Kościół w Zelowie

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu