Warsztaty skrzypcowe

Simon Spalding znów w Krakowie
Kamil Piotr Piotrowski, 19 lutego 2010
Simon Spalding
Fot. Kamil Piotrowski
Etnomuzykolog, szantymen, skrzypek, nauczyciel muzyki, śpiewak tradycyjny i marynista i wielki pasjonat folkowych brzmień, po raz drugi poprowadzi warsztaty skrzypcowe w Krakowie.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, odbędą się warsztaty skrzypcowe. Poprowadzi je wielki entuzjasta folkowego grania i śpiewania, Simon Spalding.

Rok temu ponad dwudziestu skrzypków, grających na codzień folk morski, irlandzki, muzykę ludową, po raz pierwszy spotkało się z Simonem. Zgłębiali tajniki folkowej artykulacji, poznawali ozdobniki przydatne w folkowych improwizacjach, i wreszcie odgrywali wspólnie kolejne utwory, które Simon przywiózł do Krakowa. Warsztaty trwały dwa dni, od rana do późnego popołudnia, a zakończył je wspólny koncert uczestników i Simona podczas koncertu finałowego krakowskich "Shanties". W tym roku warsztaty będą prowadzone w dwóch tematach:

1. International styles - Ireland, Scotland, Sweden, and North America - w piątek, 26 lutego, od 12.00 do 15.00 oraz w sobotę, 27 lutego, od 9.00 do 12.00

2. Fiddles in Shetland Islands’ music - w sobotę, 27 lutego, od 13.00 do 16.00 oraz w niedzielę, 28 lutego, od 10.00 do 13.00.

Uczestnicy poznają elementy tradycyjnej gry na skrzypcach wybranych rejonów Północnej Ameryki, Irlandii, Szkocji, Szwecji oraz Wysp Szetlandzkich. Wspólnym mianownikiem będzie styl irlandzki. Omówione zostaną w detalach szczegóły smyczkowania, frazowania i ornamentacji specyficzne dla skrzypków z wyspy.

Organizatorem warsztatów jest Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki "Hals", współpracują z nią Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" oraz Tawerna Żeglarska „Stary Port“.

Koszt warsztatów to 75 zł przy wyborze jednego tematu i 120 zł w przypadku uczestnictwa w obydwóch rodzajach warsztatów. Koszt obejmuje naukę oraz materiały (kserokopie nut). Koszt nie obejmuje wyżywienia ani zakwaterowania.

ZGŁOSZENIA:
Poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy przesłać na adres: lorkay44@gmail.com i jednocześnie dokonać przelewu:
- konto:

PKO BP S.A. 71 1020 2906 0000 1902 0114 5689,
- opis przelewu: „warsztaty Spaldinga imię/nazwisko“

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu