W krainie Wisły i wąwozów

Festiwal w Kazimierzu Dolnym
Anna Wilczyńska, 22 czerwca 2013
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
Fot. Joanna Zarzecka
Za tydzień rozpocznie się jeden z największych festiwali folkloru w Polsce. Zjadą wykonawcy z całego kraju, a tańcom i śpiewom nie będzie końca. Kazimierz Dolny pokaże się nie tylko od artystycznej, ale przede wszystkim od ludowej strony.

Kazimierz Dolny nad Wisłą - miasto o bogatej historii, otoczone lessowymi wąwozami, mekka artystów oraz miłośników kultury ludowej i tradycyjnego brzmienia. Odbywający się tu Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych od 47 lat przyciąga rzesze turystów.

W tym roku Kazimierz zapełni się muzyką ludową w ostatni weekend czerwca (27-30.06). Przypomnijmy, że wykonawcy z całej Polski rywalizować będą o główną nagrodę - prestiżową Basztę. Największe emocje od lat wzbudza konkurs, rozgrywany w kilku kategoriach: kapel, zespołów śpiewaczych, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów oraz w kategorii Duży-Mały (mistrz i uczeń). Na rynku oprócz głównej sceny rozstawiają się zawsze kramy z ludowym rękodziełem w ramach Targów Sztuki Ludowej.

Najbardziej hucznym momentem imprezy jest sobotni wieczór, gdy trwa zabawa ludowa. W tym roku gwiazdą tego koncertu będzie Kapela ze Wsi Warszawa. Zapowiada się ciekawe zderzenie dwóch światów muzycznych, bo grupa ta wykonuje w tej chwili muzykę autorską, bliższą etno i world music, choć swoją drogę muzyczną zaczynała od nut bardziej tradycyjnych i nauki od wiejskich muzykantów.

Coraz prężniej działa też klub festiwalowy Tyndyryndy, który ma w programie warsztaty taneczne, instrumentalne, wokalne i rękodzielnicze (te ostatnie dla dzieci), zabawy taneczne, a nawet konkursy - np. na najlepszą parę taneczną. Ciekawą propozycją klubu jest też Targowisko Instrumentów.

Dwa lata temu rozszerzyła się formuła festiwalu i powstała nowa kategoria - folklor rekonstruowany, skierowana do wykonawców, którzy przyswoili repertuar lokalny w nie bezpośrednim przekazie lub inną drogą niż tradycyjna. Kwalifikacje odbywają się na podstawie propozycji wyłonionych w konkursach regionalnych oraz na podstawie materiału demo przysyłanego na adres organizatora. Finaliści zostaną wyłonieni przez jury, które - jak czytamy w regulaminie -

- "(...) oceni typowość repertuaru, jego zgodność z tradycją danego regionu, charakterystyczny sposób i styl wykonania, cechy gwarowe pieśni oraz poziom artystyczny prezentacji."

Do tej pory laureatami Baszty - głównej nagrody w tej kategorii była Kapela Marcina Drabika "Żółwiniacy" (2011) oraz Gęsty Kożuch Kurzu (2012). 

Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu.

Dziękujemy Asi Zarzeckiej za udostępnienie swoich zdjęć.

47 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, 27-30.06.2013, Kazimierz Dolny nad Wisłą.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu