Szanty, punkfolk, bluegrass i ethnojazz
Zapowiednik wrocławski - luty 2019W lutym będzie równie ciekawie co w styczniu. Znów zobaczymy kilka ciekawych zespołów, posłuchamy premierowych płyt i poznamy też morskie opowieści. Mamy też ciekawą informację, otóż powołaliśmy do życia grupę na Facebooku „Folk24 Wrocław”, polecajcie, dołączajcie, wrzucajcie plakaty, zapowiedzi, najciekawsze znajdą się tutaj i w naszym dziale „wydarzenia”.
Na słowiańską nutę
Zaczniemy jednak od nuty polskiej. Oto bowiem, zapowiadany na styczeń koncert grupy Lautari, z powodu żałoby przeniesiony został na początek lutego (3.02). Widzimy się zatem w NFM, w Sali Głównej, w ramach cyklu „Muzyka świata”.
Niestety, tej samej niedzieli (3.02), tylko w Starym Klasztorze i z nieco szerszym, słowiańskim repertuarem pojawi się wrocławska formacja Buraky. Będzie do tańca i do różańca, jak mawiają.
Z obecnej i dawnej stolicy
W czwartek (7.02) powraca do Wrocławia, i do Starego Klasztoru, Warszawska Orkiestra Sentymentalna ze swoją interpretacją przedwojennych, miejskofolkowych szlagierów. Trzy dni później (10.02), prawdziwy, mocny drive, łączący bluesa, country i bluegrass w jednym przywiezie z Krakowa i zaprezentuje w Starej Piwnicy formacja Kraków Street Band.
Premiera płyty w Synagodze
I znów z bólem serca trzeba będzie wybierać, bo tej samej niedzieli (10.02), tyle że w Synagodze Pod Białym Bocianem, odbędzie się równie fantastyczny koncert. Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata zaprasza na rewelacyjny zespół Laboratorium Pieśni. Koncert o tyle wyjątkowy, że promujący najnowszą płytę zespołu pt. „Rasti”, której jesteśmy patronem medialnym (więcej tutaj „Rasti prosto z Laboratorium Pieśni”)
Z gorących stron
Wtorek (12.02) to dzień Marcina Kydryńskiego, który w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, zaprezentuje (choć chyba nie osobiście) kolejnego artystę z lubianego przez siebie nurtu. Tym razem będzie to Dino D'Santiago ze swoją najnowszą płytą „Eva”, za którą otrzymał „Cape Verde Music Awards” w 2014 i na której odkrywa w sobie afrykańską duszę.
Dzień później (13.02), w tym samym miejscu, nastąpi „tango attack” zespołu Buenos Aires Tango Show.
Święto wina w walentynki
Tak, tak, od lat promujemy wydarzenia związane z Bułgarskim Świętem Młodego Wina, zwanego tam Trifon Zarezan, które przypada dokładnie 14 lutego. We Wrocławiu będziemy je obchodzić kilka dni później (17.02), w Starym Klasztorze, gdzie niezmordowany Sarakina Balkan Band, znów z gościem specjalnym, Stojanem Uzunowem, przy bałkańskiej muzyce będą snuć opowieści o bułgarskich winach, tradycji podcinania winorośli i obrzędach związanych z tym świętem.
Wrocławska przedpremiera EABS!
To może być jeden z ciekawszych koncertów lutego nad Odrą. W czwartek (21.02) Ethno Jazz Festival zaprasza na przedpremierowy koncert formacji EABS z materiałem z autorskiej płyty „Slavic Spirits”, która ukaże się w marcu 2019 r. Główną inspiracją tego albumu jest sławna „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Co wyszło z inklinacji jazzu ze słowiańskością przekonamy się w Starym Klasztorze.
Powrót po latach
Niesamowita gratka czeka fanów mocniejszego uderzenia w folku, tzw. punkfolku w przedostatni piątek miesiąca (22.02). Oto w Sali Gotyckiej w Starego Klasztoru, pojawi się przed legendarnym Dezerterem, nasza, żeńska formacja Pochwalone. Jesteśmy bardzo ciekawi, co też teraz prezentuje grupa, która praktycznie po bardzo udanym i głośnym pojawieniu się na scenie (o debiucie pisaliśmy tutaj „Grają dzieweczki”), równie szybko z niej zniknęła.
Klasyka i ethno w Firleju
Nic nowego powiecie. I owszem. Ale cieszy, że takie właśnie połączenie zaprezentuje wrocławski klub Firlej, który coraz częściej otwiera się na etno-folkowe klimaty. Tym razem, w ostatnią sobotę lutego (23.02) gościć będzie ciekawy duet w składzie Buba Badije Kuyateh i Michał Gorczyński, który improwizując łączy doświadczenia muzyki klasycznej i afrykańskiej. Znany fanom etno w Polsce Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory, tradycyjnego zachodnioafrykańskiego instrumentu. Z kolei Michał Górczyński, którego ulubionym instrumentem wydaje się być klarnet basowy, to przedstawiciel bardziej klasycznego muzykowania. Ciekawe co z tego wyniknie...
Indie folk po polsku
Podczas ubiegłorocznej wizyty kilka miesięcy temu złożyli obietnicę, że szybko wrócą i wracają, tym razem już do Starego Klasztoru, gdzie w środę (27.02) zaprezentują też materiał, który pojawi się na nowej płycie. Kwiat Jabłoni, bo o nich mowa, to dziwny zespół, którego pomysł na nietypowe zestawienie mandoliny z fortepianem i dwoma wokalami został zaczerpnięty z nowego projektu amerykańskich muzyków: Brada Mehldau'a i Chrisa Thile. Do tego Kasia i Jacek dołączają elektroniczną perkusję i inspirując się amerykańskim tzw. indiefolkiem tworzą własne piosenki wyrastające daleko poza folk czy piosenkę poetycką. Brzmi to intrygująco i ma swój klimat, rzeczywiście przypominający nieco amerykańską formację Mumford & Sons.
Inauguracja „30 Szant we Wrocławiu”
Po raz trzydziesty, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się jeden z dwóch największych festiwali piosenki żeglarskiej i szant, czyli Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Tradycyjnie pierwszy dzień festiwalu, czwartek (28.02), to dzień wrocławski. Na koncercie klubowym, w Starej Piwnicy pojawią się zespoły związane z miastem, gospodarzem imprezy, a więc Jan i Klan, Nikola Warda, Znienacka Project, Macoch i Przyjaciele, Za Horyzontem (na zdjęciu powyżej) oraz gość zza miedzy, ale także związany z Wrocławiem (osobowo) gliwicki zespół Sąsiedzi, z najnowszą płytą „W kieszeni dolar”, której wydawcą jest nasza Fundacja Folk24.
Śpiewogrania, sesje, potańcówki, warsztaty
Koncerty to nie wszystko, tak naprawdę lokalną scenę muzyczną tworzą te wydarzenia, które realizowane są w ramach nieformalnych spotkań, warsztatów, sesji muzycznych. Nie zapominajcie więc o piątkowych spotkaniach z szantami czy środowych sesjach muzyki irlandzkiej w Tawernie, o 8 Folkowym Jam Session w ramach Chatki Śpiewu w Klubie Pod Kolumnami i innych wydarzeniach niekoncertowych. Podsyłajcie informacje na redakcja@folk24.pl i koniecznie zapiszcie się do grupy lokalnej Folk24 na FB: „Folk24 Wrocław"...
A w marcu m.in. we Wrocławiu ciąg dalszy „Szant...”, w tym koncert szant klasycznych, zapowiadane Same Suki, Balkan Strings, dwa koncerty w NFM i... Wirujący Derwisze! Ale o tym więcej za miesiąc, tymczasem odsyłamy do naszego działu „wydarzenia”.
Podobne artykuły
- Wirujący derwisze, Indialucia i St. Patrick's Day
- Gooral z płytą, Carrantuohill z chórem i folk dla WOŚP
- Huun Huur Tu, Dikanda i pieśni Ormian
- Yat Kha, Yemen Blues, Sidiki Dembele i inni
- Kapela ze Wsi, grupa z Tuwy oraz klimat ŁYKENDu
- Carrantuohill, Kroke i Urna i cykl flamenco
- Od reggae, przez etno po coctail
- Święto wina we Wrocławiu i Warszawie
- Etnofolkowy wrzesień we Wrocławiu
- Gorący luty we Wrocławiu