Formacja

Formacja
Fot. Kamil Piotrowski
Choć istnieje dopiero od 2008 r, w składzie ma bardzo doświadczonych muzyków. Autorzy tekstów o tematyce morskiej, miłośnik muzyki celtyckiej i prawdziwy zawodowiec, filharmonik to mieszanka, która tworzy Formację. Niby debiutanci, a jednak...

Po rozpadzie w 2008 roku Gdańskiej Formacji Szantowej, dwaj jej muzycy, Krzysztof Jurkiewicz (również "Packet", "Słodki Całus od Buby") oraz Jacek Jakubowski (m.in. "Krewni i Znajomi Królika", "Smugglers"), którzy od dawna myśleli o bardziej folkowym graniu tworzą nową grupę. Tak to opisują: "wraz z planowanym uzupełnieniem składu i przewidywaną zmianą brzmienia, postanowiliśmy zmienić też nazwę, nie odcinając się jednak zupełnie od ośmiu lat historii GFS".

Do wspomnianej dwójki dołączyli Dariusz Gutomski, zawodowy kontrabasista, polecany przez znajomych, miał już wcześniej zasilić Gdańską..., nie udało się., oraz Tomasz "Conor" Hałuszkiewicz, flecista-dudziarz, znany w środowisku miłośnik celtyckiego grania, współzałożyciel zespołu o nazwie... "Connor", grywał już wcześniej z Krzyśkiem i Jackiem w gdyńskich pubach "Contrast" i "Donegal".

Premierowy występ Formacji miał miejsce na początku 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie. Nie powinno to dziwić, zespół bowiem mimo pójścia w bardziej folkowe aranżacje i instrumentarium tak jak zapowiadał, nie odciął się od morza i tematyki morskiej. Rok od założenia grupy Formacja wydała płytę o jakże symbolicznym tytule "RENAMEnt". Znalazły się na niej wyłącznie autorskie piosenki, te grane od lat przez GFS i trzy nowe kompozycje, napisane już z myślą o Formacji. W nagraniach wziął też udział Waldemar Mieczkowski - marynarz, kapitan, założyciel Gdańskiej Formacji Szantowej. Ta płyta była podsumowaniem istnienia GFS a jednocześnie zapowiedzią kierunku muzycznych poszukiwań Formacji.

W repertuarze grupy dominują autorskie utwory Jacka Jakubowskiego (często z tekstami Zbigniewa Gacha) i Krzysztofa Jurkiewicza. Brzmienie dud, fletów, akordeonu, czy mandoliny (a także gitar i kontrabasu) sytuuje Formację w szeroko pojętym nurcie folkowym. Słychać tu wyraźne inspiracje muzyką ludową - od celtyckiej, przez słowiańską, aż po skandynawską. Sami muzycy Formacji określają swoją twórczość jako "piosenki z wybrzeża i morskie opowieści".

Grupa sporo koncertuje po kraju, nie tylko na festiwalach żeglarskich. W swojej krótkiej historii istnienia odwiedziła już nawet Nowy Jork. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2009 - "RENAMEnt"

Strona internetowa: http://www.formacja.info

Archiwum

Pokaż menu