Rokia Traoré i Richard Bona

Gwiazdy worldmusic w Polsce
Kamil Piotr Piotrowski, 26 marca 2010
Richard Bona
Fot. Press
Dziś w ramach festiwalu Francophonic w Warszawie zaśpiewa gwiazda muzyki świata, Rokia Traoré. W niedzielę w Łodzi, w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu wystąpi Richard Bona.

Festiwal Francophonic zbliża się do końca, jednym z wydarzeń tej trwającej od 19 marca imprezy będzie z pewnością dzisiejszy koncert Rokii Traoré, Przez cały tydzień na naszym Facebooku prezentowaliśmy jej twórczość z zasobów YouTube - dziś w klubie Palladium Rokia na żywo. Ta afrykańska pieśniarka z Mali porusza widzów swoją niesamowitą energią i z pewnością zrobi to też w Warszawie. Choć w swojej twórczości czerpie ze źródeł afrykańskich, to słychać też bluesa i rock'n'rolla. Większość piosenek Rokia śpiewa w Bambara, jednym z języków Mali, ale także po francusku. Ciekawostką jest, iż w dobie wszechpanującej elektroniki i nowinek technicznych Rokia zachwyciła się brzmieniem klasycznej elektrycznej gitary Gretsch i wykorzystuje ją na koncertach. Polecamy.

Za to w niedzielę w Łodzi, i w poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu, kończy cykl koncertów w Polsce Richard Bona. Ten wielce uzdolniony muzyk, o ciekawym głosie, doskonałej technice gry na gitarze basowej i dużej charyźmie i energii, wystąpi w klubie Wytwórnia i Miejskim Domu Kultury. Bona grał z takimi sławami jazzu jak: Mike Stern, Pat Metheny, Herbie Hancock, Chick Corea, Branford Marsalis, David Sanborn, Bobby McFerrin. Każdy jego koncert to wielkie święto muzyki przekraczającej wszelkie granice. Bona umiejętnie łączy różne gatunki muzyczne, pozornie do siebie nie pasujące. Na pewno pojawią się utwory z ostatniej płyty pt. "Ten Shades of Blues". Polecamy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu