Podróż dookoła świata

Irlandzki projekt muzyków
Ewelina Grygier, 11 sierpnia 2011
Parada w Dniu św. Patryka
Fot. Kamil Piotrowski
Irlandzkie melodie usłyszeć możemy tak w Dublinie jak i w Bassano Del Grappa, Durbanie, Buenos Aires czy Krakowie. Czy brzmią one tak samo niezależnie od szerokości geograficznej, na której są wykonywane?

"Od lat 70-tych - początku mojej przygody z muzyką irlandzką intrygował mnie fakt, że naszą muzyczną kulturą zainteresowani są ludzie wywodzący się z różnych środowisk z całego świata - mówi w przedmowie do projektu filmowego "The Crooked Road. A reel Journey" jego reżyser, Terence O' Reilly

- "W Ameryce Północnej muzycy pochodzenia irlandzkiego szukali innych Irlandczyków, by wspólnie muzykować, a w Europie i poza nią entuzjaści uczyli się tej muzyki z płyt winylowych, taśm, w końcu płyt CD i  książek. Wkrótce ci sami ludzie zaczęli wracać do Irlandii. Z instrumentem w ręku wybierali się w swoje muzyczne pielgrzymki na sesje oraz w poszukiwaniu starszych muzyków, by móc pić z głębokiej studni naszej irlandzkiej tradycji. Wtedy zdałem sobie w pełni sprawę z tego, że chociaż ta muzyka jest unikalna (bo nasza własna) to ma także wymiar uniwersalny (...). Wpadł mi do głowy pomysł filmu w postaci podróży. Zacząłem myśleć o zrealizowaniu takiego filmu, w którym muzyka mówiłaby sama za siebie, bez żadnych wywiadów czy komentarzy. Rozmawiałem o tym z moim wieloletnim przyjacielem i muzykiem Páraic'iem Mac Donnchadha. Uzgodniliśmy ostatecznie, że reel ze względu na swój unikalny rytm i wibracje, jest idealnym motorem do przeprowadzenia tego typu projektu, który wkrótce zaczęliśmy określać jako "A Journey Reel". Po tym jak Páraic zgodził się popracować ze mną nad wyborem odpowiednich melodii, zaprosiłem do współpracy także światowej sławy skrzypka irlandzkiego pochodzenia Jamesa Kellego oraz twórcę filmów Ray'a Conway'a".

Tytuł filmu, "The Crooked Road", nawiązuje do jednego z popularnych irlandzkich reeli. W sumie w tym 26-minutowym filmie usłyszymy aż 12 różnych melodii granych tak przez Irlandczyków, jak i muzyków z całego świata, nie mających korzeni na Zielonej Wyspie.

- "Ideą filmu jest nie tylko magia sztuki, magia reela ale także - a może przede wszystkim - współczesny uniwersalizm muzyki irlandzkiej i radość z jej wykonywania, niezależnie od tego, czy jest grana przez starych czy młodych. Uniwersalność i radość nie zważająca na różnice narodowe czy kulturowe podziały". (Terence O'Reilly).

Film jest w fazie przygotowań, jednak już sama jego idea zyskała pozytywny odbiór w środowisku, m.in. dzięki aprobacie takich sław muzyki irlandzkiej jak Mícheál Ó Súilleabháin.

W projekcie bierze udział blisko 50 muzyków, którzy będą występować zarówno solo jak i w małych zespołach. Na początku podróży odwiedzimy County Clare, rejon Irlandii silnie przesiąknięty tradycyjną muzyką. Następnie udamy się w podróż po całym świecie, z Pragi do Buenos Aires, z Amsterdamu do Japonii, ze Szwecji do Afryki Południowej, z Londynu do Nowego Jorku. Jako, że muzyka celtycka jest również bardzo popularna w Polsce, Terence O'Reilly wraz ze swoją ekipą filmową zawita także do naszego kraju. W polskim wątku zobaczymy i usłyszymy dwóch muzyków z zespołu Danar - Ewelinę Grygier (flet) oraz Adama Stodolskiego (kontrabas). Muzycy zostali poleceni reżyserowi przez wspólnego znajomego - holenderskiego skrzypka Siard'a De Jong, który również bierze udział we wzmiankowanym projekcie. Początkowo Irlandczycy powzięli zamiar nakręcenia polskiej części filmu w Gdańsku, jednak po obejrzeniu zdjęć i filmów ze stolicy Wielkopolski przystali na to, by polski wątek zrealizowany został w Poznaniu.

Muzycy biorący udział w projekcie:

James Kelly (skrzypce), Paraic Mac Donnachdha (banjo), Andrew MacNamara (akordeon)
Breda Keville (skrzypce), Claire Keville (concertina), Terence O’Reilly (gitara) - County Clare, Irlandia; James Carty (flet) - Anglia; Mike Rafferty (flet), Willie Kelly (skrzypce), Grainne Murphy (skrzypce), Donna Long (instr. klawiszowe) - Nowy Jork, Stany Zjednoczone; Patrick Ourceau (skrzypce), Ena O’Brien (akordeon) - Toronto, Kanada; Siard De Jong (skrzypce) - Amsterdam, Holandia; Ceilí Band - Buenos Aires, Argentyna; Frank Brunel (flet), Sophie Bardou (skrzypce), Samuel Gautier (koncertina) - Paryż, Francja; Michaela Rabova (skrzypce), Anna Rabova (flet) - Praga, Czechy;  Sabine Pichler (skrzypce), Claus Kesslev (koncertina) - Norymberga, Niemcy; Matteo Petitti (skrzypce), Paolo Cerato (akordeon) - Bassano Del Grappa, Włochy; Ewelina Grygier (flet), Adam Stodolski (kontrabas) - Poznań, Polska; Dai Komatsu (skrzypce), Yukio Kashiwagi (skrzypce), Erica Mochizuki (skrzypce), Noriko Hattori (koncertina) - Kyoto, Japonia; Peter Sřrensen (skrzypce), Sonnich Lydom (akordeon), Tim J. Goddard (flet) - Kopenhaga, Dania; Elizebeth Brogeby (skrzypce), Sven Arflot (akordeon), Fredrik Jacobsson (bouzouki) - Ratvvik, Szwecja.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu