Osiemnastu wykonawców

44 OSPPT YAPA w Łodzi
Kamil Piotr Piotrowski, 3 marca 2019
Lubelska Federacja Bardów
Fot. YAPA.art.pl
YAPA to najstarszy łódzki festiwal i jeden z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w Polsce. W tym roku na trzydniową muzyczną podróż po górskich, wodnych i nizinnych szlakach zabierze blisko dwa tysiące podróżnych z całej Polski.

W tym roku, już po raz 44 odbędzie się w Łodzi największy w Polce studencki festiwal piosenki. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży zagoszczą w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Festiwal to trzy dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej).

YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach festiwal gromadził około dwa tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu. Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy.

Tegoroczny festiwal zapowiada się wyjątkowo. Przed nami trzy dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 4 koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów.

Komisja kwalifikacyjna wybrała do przesłuchań konkursowych 18 wykonawców spośród 40 zgłoszeń! Co roku konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zakwalifikowane zespoły i soliści wystąpią w tym roku podczas dwóch koncertów – w piątek wieczorem (8 marca), oraz w sobotę (9 marca), w południe. Podczas koncertów konkursowych będziemy mogli usłyszeć między innymi: Irenę Salwowską z zespołem (wyróżnioną podczas zeszłorocznej Yapy), Łukasza z Bałut (łódzkiego muzyka, który znany jest nie tylko ze śpiewania, ale również ze swoich performensów), zespół Wbrew Pozorom (żeńską grupę, która prezentuję piosenkę żeglarską, o folkowym zabarwieniu), Romana Tkaczyka, czy grupę Chrzan.

Jeśli chodzi o gwiazdy...

W piątek, na scenie zobaczymy między innymi Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca Yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20 lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem. W swojej twórczości łączą folklor Kresów i POP z muzyką klasyczną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w wyjątkowym duecie z Kubą Blokeszem. Zespół niejednokrotnie gościł na łódzkiej scenie, zabierając uczestników do krainy łagodności, w którą zgrabnie wplata górnośląski folklor. Na ich najnowszej płycie znajdziemy także piosenki zza południowej granicy. Jedną z nich – „Proměny” – Yapowicze mogli usłyszeć w 2016 roku w wykonaniu Chwili Nieuwagi, oraz rok temu w wykonaniu Oready. Również w sobotę wystąpi jedna z yapowych legend, czyli Tomasz Lewandowski – bard, którego piosenki wciąż żyją w górskich schroniskach. Podczas Yapy będzie prezentował swoją nową, koncertową płytę „5/12/2018”, która jest zapisem jego koncertu w Piwnicy Pod Baranami. Nie zabraknie również młodych gwiazd, jak Oreada, czy Teatr Piosenki Młyn. To zespoły, które swoje triumfy święciły na ostatnich edycjach.

Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalowej oraz w naszym dziale „wydarzenia

 

44 Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, 8-10.03.2019, Łódź
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu