Yapy czas powrotów

43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „YAPA”
Olga Kamińska, 23 lutego 2018
Supertrio
Fot. yapa.art.pl
„YAPA”, w środowisku turystów i śpiewających studentów jest hasłem, które zmusza do pełnej mobilizacji. Ten festiwal bowiem, to prawdziwe święto piosenki wszelakiej. W tym roku zaprezentuje się blisko 40 zespołów, podczas 4 koncertów.

"YAPA" w tym roku znów zmienia lokalizację. Po dwóch latach goszczenia imprezy w łódzkiej Hali EXPO, festiwal wraca na łono Politechniki Łódzkiej, do nowo wybudowanej Zatoki Sportu, z nadzieją, że zadomowi się tam na dłużej. W tym roku nie zmienia się za to formuła festiwalu. Podczas trzech dni koncertów na festiwalowej scenie pojawi się prawdziwa mozaika turystycznego i studenckiego grania i śpiewania. Znamy już gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznej, 43 edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "YAPA".

Sobotni koncert wieczorny, gromadzący tradycyjnie najszerszą publikę, zapowiada się wyjątkowo. Dla yapowej publiczności. Do Łodzi postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci - jak piszą organizatorzy - jest Paweł Orkisz - niestrudzony interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy czy Leonarda Cohena. Artysta, ze swoimi przebojami, zaistniał zarówno na scenie piosenki turystycznej, jak i żeglarskiej. Kolejnym, miłym yapowym powrotem będzie występ grupy Wszystkiego Najlepszego, z Torunia, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla młodszej widowni będzie koncert formacji na wpół kabaretowej, czyli Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn (SMKKPM), znanej między innymi z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy przeglądzie PAKA. Organizatorzy zwracają też uwagę na koncert debiutanta na YAPIE, Michała Łanuszki, choć sam Michał debiutantem już nie jest. Gra od 16 lat, ma na koncie pięć płyt z poezją śpiewaną, w tym jedną z piosenkami Cohena, w nowych polskich tłumaczeniach.

Jak co roku, tak i w tym, nie zabraknie na festiwalu jubileuszy. Tym razem swoje piętnastolecie obchodzić będzie zespół Cisza Jak Ta, który w Łodzi debiutował. W programie pojawią się również takie zespoły jak Nijak, Oreada, czy łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania. Organizatorzy, wzorem poprzednich edycji, zaprosili też do Łodzi, reprezentantów piosenki żeglarskiej - folkową grupę Formacja, rodem z Gdańska.

My z niecierpliwością czekać będziemy na występ Supertria (na zdjęciu powyżej), czyli Krzysztofa Jurkiewicza (Formacja / Słodki Całus od Buby), Łukasza Nowaka (Caryna) oraz Łukasza Majewskiego. To trio objawiło się już światu na "Bazunie", przed nami "zadebiutuje".

Program festiwalu znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz na stronie festiwalu.

 

43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „YAPA, 9-11.03.2018, Łódź
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu