Omnia w Polsce

Oskar Kolberg's Folk Lore Festival
Anna Wilczyńska, 26 kwietnia 2014
Konferencja prasowa
Fot. Anna Wilczyńska
Zewsząd płyną doniesienia o imprezach roku kolbergowskiego, przygotowanych przez różne środowiska. Do postaci i dzieła słynnego folklorysty nawiązywać też będzie nowy festiwal, który odbędzie się we wrześniu.

Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival to przedsięwzięcie, którego celem jest nie tylko uczczenie dorobku naszego pierwszego etnografa, ale również pokazanie jego związków z współczesnością. Jak piszą na swojej stronie organizatorzy, fundacja Numinosum,

- "Zadaniem Festiwalu jest ukazanie, jak Kolberg i XIX-wieczna etnografia zainspirowali różne nurty w kulturze współczesnej. Te kolbergowskie inspiracje dotyczą bardzo wielu dziedzin sztuki: literackiej, wizualnej i muzycznej. Stąd, Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival to połączenie przeplatających się ze sobą różnych form: festiwalu muzycznego, warsztatów tanecznych, wokalnych i artystycznych, fabularnych gier terenowych i teatru".

Pod koniec kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przybliżono ideę i program imprezy. Jak się dowiedzieliśmy, festiwal jest po części kontynuacją międzynarodowego projektu "Mapa krajobrazu", który fundacja Numinosum realizuje od trzech lat, korzystając z grantu Funduszu Wyszehradzkiego. Celem imprezy jest przede wszystkim edukacja i poszerzenie środowiska zainteresowanego folkiem oraz tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną. Impreza skierowana jest również do obcokrajowców - stąd anglojęzyczna nazwa.

Gros wydarzeń przypadnie na weekend 26-28.09. Clou programu to koncert holenderskiej gwiazdy sceny pagan folkowej - zespołu Omnia, który po raz pierwszy przybędzie do Polski. Jako "rozgrzewacz" wystąpi zespół odwołujący się do rodzimych, słowiańskich tradycji, czyli Żywiołak. Z innych potwierdzonych zespołów należy wymienić francuski ZEF, belgijską Naragonię, czeskie Ba.fnu, a z polskich Kapelę Niwińskich, Gwerenn, Balzingę i celtycko-średniowieczny Stout. Szykuje się zatem gratka dla miłośników balfolków!

Festiwal otrzymał duże wsparcie ze strony warszawskiego Domu Tańca, odtwórców historycznych i Państwowego Muzeum Etnograficznego (współorganizatora imprezy). Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival to ponad 20 wydarzeń w kilku lokalizacjach - będą i potańcówki z muzyką tradycyjną, wykłady, gry terenowe, warsztaty tańca, śpiewu i gry na ludowych instrumentach. Zajęcia te prowadzić będą również goście z zagranicy - m.in. Fanny Quemeneur i Fabien Pavelet z Francji oraz Elena Leibbrand z Belgii. Część warsztatów (m.in. w/w) ruszy już w maju i czerwcu - o najciekawszych będziemy na bieżąco informować w dziale "wydarzenia". Zadbano również o coś dla najmłodszych - z myślą o nich powstanie Jarmark Kolbergowski i wiele rodzinnych atrakcji pod Warownią Jomsborg.

W drugiej części konferencji pracownicy PME razem z projektantami przedstawili bliżej Uwolnić projekt - nowy model produkcji i dystrybucji dóbr materialnych w oparciu o wolne licencje Creative Commons oraz relacje, jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. To również projekt, który będzie realizowany w ramach obchodów Roku Kolberga.

Wszelkie informacje o festiwalu dostępne na stronie internetowej, a poniżej najnowszy klip Omni pt. "I don't speak human":

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu