Omnia w Polsce
Oskar Kolberg's Folk Lore FestivalOskar Kolberg’s Folk Lore Festival to przedsięwzięcie, którego celem jest nie tylko uczczenie dorobku naszego pierwszego etnografa, ale również pokazanie jego związków z współczesnością. Jak piszą na swojej stronie organizatorzy, fundacja Numinosum,
- "Zadaniem Festiwalu jest ukazanie, jak Kolberg i XIX-wieczna etnografia zainspirowali różne nurty w kulturze współczesnej. Te kolbergowskie inspiracje dotyczą bardzo wielu dziedzin sztuki: literackiej, wizualnej i muzycznej. Stąd, Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival to połączenie przeplatających się ze sobą różnych form: festiwalu muzycznego, warsztatów tanecznych, wokalnych i artystycznych, fabularnych gier terenowych i teatru".
Pod koniec kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przybliżono ideę i program imprezy. Jak się dowiedzieliśmy, festiwal jest po części kontynuacją międzynarodowego projektu "Mapa krajobrazu", który fundacja Numinosum realizuje od trzech lat, korzystając z grantu Funduszu Wyszehradzkiego. Celem imprezy jest przede wszystkim edukacja i poszerzenie środowiska zainteresowanego folkiem oraz tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną. Impreza skierowana jest również do obcokrajowców - stąd anglojęzyczna nazwa.
Gros wydarzeń przypadnie na weekend 26-28.09. Clou programu to koncert holenderskiej gwiazdy sceny pagan folkowej - zespołu Omnia, który po raz pierwszy przybędzie do Polski. Jako "rozgrzewacz" wystąpi zespół odwołujący się do rodzimych, słowiańskich tradycji, czyli Żywiołak. Z innych potwierdzonych zespołów należy wymienić francuski ZEF, belgijską Naragonię, czeskie Ba.fnu, a z polskich Kapelę Niwińskich, Gwerenn, Balzingę i celtycko-średniowieczny Stout. Szykuje się zatem gratka dla miłośników balfolków!
Festiwal otrzymał duże wsparcie ze strony warszawskiego Domu Tańca, odtwórców historycznych i Państwowego Muzeum Etnograficznego (współorganizatora imprezy). Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival to ponad 20 wydarzeń w kilku lokalizacjach - będą i potańcówki z muzyką tradycyjną, wykłady, gry terenowe, warsztaty tańca, śpiewu i gry na ludowych instrumentach. Zajęcia te prowadzić będą również goście z zagranicy - m.in. Fanny Quemeneur i Fabien Pavelet z Francji oraz Elena Leibbrand z Belgii. Część warsztatów (m.in. w/w) ruszy już w maju i czerwcu - o najciekawszych będziemy na bieżąco informować w dziale "wydarzenia". Zadbano również o coś dla najmłodszych - z myślą o nich powstanie Jarmark Kolbergowski i wiele rodzinnych atrakcji pod Warownią Jomsborg.
W drugiej części konferencji pracownicy PME razem z projektantami przedstawili bliżej Uwolnić projekt - nowy model produkcji i dystrybucji dóbr materialnych w oparciu o wolne licencje Creative Commons oraz relacje, jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. To również projekt, który będzie realizowany w ramach obchodów Roku Kolberga.
Wszelkie informacje o festiwalu dostępne na stronie internetowej, a poniżej najnowszy klip Omni pt. "I don't speak human":