Rozmawiając o nutach

II Konwencja Muzyki Polskiej
Anna Wilczyńska, 7 maja 2014
Janusz Prusinowski
Fot. Mariusz Cieszewski / www.fotcom.biz
Po raz drugi różne środowiska spotkają się, aby podyskutować o kondycji polskiej muzyki. Jednym z głównych punktów programu będzie prezentacja "Raportu o muzyce tradycyjnej", który na pewno zainteresuje miłośników tego nurtu.

Konwencja Muzyki Polskiej to spotkanie przedstawicieli środowiska muzycznego, zorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca, przy współudziale Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiej Rady Muzycznej. Celem przedsięwzięcia jest omówienie różnych aspektów polskiej kultury muzycznej, zdiagnozowanie problemów oraz próba znalezienia ich rozwiązania. Mimo że Konwencja skierowana jest głównie do wykonawców, kompozytorów, wydawców, nauczycieli, dziennikarzy mile widziani są wszyscy- udział w niej jest bezpłatny i otwarty. Należało tylko zarejestrować się na stronie imprezy.

Konwencja odbędzie się w Warszawie w dniach 12-14.05 i obejmie różnorodne gatunki - od muzyki poważnej przez jazz i alternatywę aż po muzykę popularną.

Pierwszego dnia (12.05), zaprezentowany zostanie "Raport o stanie tradycyjnej kultury muzycznej", którego powstanie zostało zapowiedziane już na konferencji informującej o planach obchodów Roku Kolberga. Redaktorką raportu  jest Weronika Grozdew-Kołacińska z Instytutu Sztuki PAN, pod kierunkiem której kilkunastu autorów pisało swoje teksty. Po części pokazowej zapowiedziana jest dyskusja.

Kolejny dzień Konwencji (13.05), upłynie pod znakiem spotkań w grupach. Czytelników może zainteresować panel dyskusyjny "Rok Oskara Kolberga: Co to jest muzyka tradycyjna i jak ją kontynuować w XXI wieku?",  który moderować będzie znany muzyk sceny tradycyjnej, Janusz Prusinowski (na zdjęciu powyżej). Uczestnikami tej rozmowy będą m.in. Brygida Błaszczyk, Leszek Miłoszewski i Maciej Żurek. Z kolei Artur Szklener z Narodowego Instytutu F. Chopina zaprezentuje Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego oraz Śladami Oskara Kolberga. Będą też dyskusje na temat pisania o muzyce, nowych, cyfrowych nośnikach i zagadnień związanych z prawem autorskim.

Ostatniego dnia Konwencji (14.05), odbędą się referaty i dyskusje podsumowujące. Zainteresowanych tematem odsyłam do strony organizatora, na której można przeczytać sprawozdanie z zeszłorocznej dyskusji na temat potencjału i wyzwań muzyki tradycyjnej.

 II Konwencja Muzyki Polskiej 12-14.05.2014, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu