Pagan folk na finał

Oskar Kolberg's Folk Lore Festival
Anna Wilczyńska, 20 września 2014
Omnia
Fot. Press
Za tydzień w stolicy rusza Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival. Celem imprezy jest przybliżenie postaci i dzieła patrona oraz ukazanie jak bardzo jego dorobek inspiruje różne, współczesne nurty kultury. Będą koncerty, warsztaty i balfolki.

Założenia międzynarodowego Oskar Kolberg's Folk Lore Festival, wpisującego się w obchody 200. rocznicy urodzin wielkiego folklorysty, opisywaliśmy szerzej zaraz po kwietniowej konferencji. W maju, czerwcu i na początku września odbyło się szereg wydarzeń towarzyszących, które zamieszczaliśmy w naszym dziale "wydarzenia". Teraz nadszedł czas na danie główne festiwalu, który przypadnie na weekend 26-28.09.

Początek, czyli piątek 26.09 upłynie pod znakiem tradycyjnej muzyki celtyckiej i polskiej. W dawnej Fabryce Norblina szykuje się wspaniała uczta dla miłośników balfolku z zagranicznymi gwiazdami w roli głównej. Do tańca przygrywać będą mistrzowie z Francji, znani już polskiej publiczności Duo Absynthe, czyli Aurélien Claranbaux (akordeon) oraz Sylvain Letourneau (gitara). Oprócz nich wystąpią pasjonaci balfolków z Czech - zespół Ba.fnu oraz nasz rodzimy Gwerenn. Szybkie warsztaty tańca przed tym koncertem przeprowadzi Dans Ludica. Z kolei miłośnicy polskich, korzennych nut w tym czasie mogą udać się do Państwowego Muzeum Etnograficznego. W programie wykład, warsztaty oberkowe oraz wieczorna potańcówka z Kapelą Niwińskich, Kapelą Parura, Janem Kmitą i zdobywcami wielu nagród, zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.

Największą atrakcją festiwalu będzie niewątpliwie sobotni (27.09) koncert światowej sławy nurtu  pagan folk - holenderskiego zespołu Omnia, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Co zagrają w Stodole - odsyłam do wywiadu, w którym odsłaniają część tajemnic. A my mamy dla Was bardzo dobrą informację - śledźcie nasz portal i profil facebook, bo na ten koncert będziemy mieć dla Was bilety! Jako support wystąpi Żywiołak. Poniżej najnowszy klip Omni:

Mocną stroną festiwalu są warsztaty. Jest z czego wybierać: tańce polskie, czeskie, węgierskie, słowackie, francuskie, bretońskie, irlandzkie, warsztaty śpiewu białego i gry na tradycyjnych instrumentach. Zajęcia te odbędą się głównie w sobotę, w Muzeum Etnograficznym oraz w Centrum na Pięknej. W tym samym czasie zainteresowani fantastyką będą mogli wziąć udział w międzynarodowej grze terenowej (LARP) w Warowni Jomsborg. Chętnym przypominamy, że ruszyła już sprzedaż biletów na stronie organizatora.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival, 26-28.09.2014, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu