Najstarsze pieśni Europy

Na cygańską nutę
Witt Wilczyński, 23 listopada 2010
Laura Roman
Fot. Press
Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w Krakowie, gdzie Fundacja Muzyka Kresów zorganizowała festiwal "Muzyka utracona". Czwarta edycja tej imprezy pod nazwą „Najstarsze pieśni Europy” odbyła się już w Lublinie. I tak jest do dziś.

Tegoroczna, XI edycja lubelskiego festiwalu "Najstarsze Pieśni Europy" poświęcona jest jednej z dwóch wyjątkowych, europejskich tradycji - muzyce cygańskiej. Druga to tradycja żydowska. Obie rodziły się bez granic, korzystając z wpływów kulturowych krain, które Cyganie czy Żydzi zamieszkiwali, od Hiszpanii po Kaukaz. Osiedlali się tamże, przyjmowali miejscowe tradycje muzyczne i przetwarzali je. Tworzyli dzięki temu niepowtarzalną jakość, która przez setki lat wtopiła się w lokalne tradycje muzyczne.

Podstawą tegorocznej edycji festiwalu będą dwie, odległe od siebie tradycje romskie. Jedną jest wywodząca się z Andaluzji tradycja flamenco, drugą kultura węgiersko-cygańskiej mniejszości, mieszkającej od setek lat w rumuńskiej Transylwanii. W obu stylach niezwykle ważnym jest dialog śpiewu z instrumentem.

Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę 27-go listopada. Godziny ranne zapełnią warsztaty pieśni i tańców, wieczór będzie koncertowy i zabawowy.

Szczegółowy program festiwalu.


Najstarsze Pieśni Europy, 27.11.2010, Lublin

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu