Jak o folku radzono

Zapis konferencji w Czeremsze
Anna Wilczyńska, 11 stycznia 2013
Okładka
Fot. Witt Wilczynski
Ostatnio temat kondycji polskiego folku często gości na łamach mediów. Do tego nurtu włącza się, wydana w grudniu ub.r., pozycja dotycząca tego gatunku muzyki, opracowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze.

Wydawnictwo pod długim tytułem "Czy wyjście folku z cienia uchroni folklor od zapomnienia?" to zapis konferencji, która rozpoczęła ubiegłoroczną, XVII edycję Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze na Podlasiu. Relację z przebiegu tego naukowego spotkania można przeczytać tutaj.

Przypomnijmy, że organizatorzy festiwalu, czyli Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze zaprosiło dziennikarzy, naukowców, muzyków ludowych i folkowych, panie z lokalnych zespołów śpiewaczych oraz przedstawicieli lokalnych władz. Obecna była również ekipa Folk24, a Witt Wilczyński pełnił przez chwilę rolę współ-moderatora dyskusji.

Znani w kręgach muzyki tradycyjnej i folkowej: Remigiusz Mazur-Hanaj, Weronika Grozdew-Kołacińska, Marek Chmielewski, Sławomir Król, Stanisław Jaskułka oraz inni próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: czy folk niszczy folklor, jakie korzyści wynikają z inspiracji muzyką ludową lub na jaki uszczerbek jest ona narażona, czy, gdzie i w jakiej formie muzyka tradycyjna powinna być eksponowana i czy tylko folkowcy "krzywdzą" muzykę autentyczną?

Publikacja jest dwujęzyczna (polsko-angielska) z myślą o zagranicznych gościach przyjeżdżających na festiwal i turystach z daleka, którzy mogą pojawić się w Czeremsze. Opracowaniem tekstów zajęli się Barbara Kuzub-Samosiuk (prezes Stowarzyszenia) oraz Mirek Samosiuk, dyrektorzy artystyczni festiwalu i liderzy folkowego zespołu Czeremszyna. Oprócz zapisu dyskusji i informacji o jej uczestnikach znajdziemy w publikacji ciekawy artykuł na temat world music autorstwa organizatora wielu festiwali na Węgrzech, Béli Papa (sam nie mógł dotrzeć na konferencję). Autor prezentuje w nim współczesną etno-folkową scenę węgierską i opisuje obecne w niej nurty.

Warto wspomnieć, że we wcześniejszych latach SKML wydało również inne ciekawe pozycje: zapis konferencji z XVI Festiwalu (z 2011) - "Twórczość ludowa, niech się pod strzechą nie chowa!" oraz trzy foldery z serii "Ginące rzemiosło". Inspiracją dla tych ostatnich wydawnictw jest cykl zajęć "Akademia tradycji", realizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze już od kilku lat. Na bezpłatnych warsztatach można nauczyć się tkactwa, garncarstwa i wyplatania ze słomy. Celem zajęć jest zapoznanie młodych ludzi z technikami procesu powstawania dawnych przedmiotów użytkowych. W internecie można też obejrzeć trzyczęściowy film prezentujący ten ciekawy i wartościowy projekt.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu