Spod strzechy do sieci

Nowy serwis o muzyce tradycyjnej
Anna Wilczyńska, 1 lutego 2013
Fragment strony głównej
Fot. muzykaTradycyjna.pl
Kilka dni temu rozpoczął działalność nowy serwis, poświęcony muzyce tradycyjnej. To szeroko zakrojony projekt o charakterze informacyjno-edukacyjnym, który na pewno ucieszy pasjonatów wiejskiej muzyki niestylizowanej, tzw. in crudo.

Choć nowa strona MuzykaTradycyjna.pl obecna jest w internecie od paru dni, historia jej powstania jest o wiele dłuższa. Pośród różnych środowisk działających na rzecz zachowania i upowszechnienia tradycyjnej kultury muzycznej w 2011 roku zawiązało się Forum Muzyki Tradycyjnej. Jego członkowie wystosowali w marcu 2012 apel do Ministra Kultury w sprawie ochrony dziedzictwa niematerialnego (pisaliśmy o tym tutaj). W listopadzie ub.r. nastąpiło spotkanie uczestników Forum, w trakcie którego napisano kolejny list do władz w powyższej sprawie. W czasie obrad rozmawiano też o zawartości portalu, który informowałby o działaniach tej organizacji, jak i służył powszechnej edukacji.

Nowa strona oficjalnie wystartowała 28.01.2013. W skład jej Rady Redakcyjnej wchodzą: Remigiusz Mazur–Hanaj (redaktor naczelny, dział publikacje); Krzysztof Butryn (informacje); Katarzyna Rosik (mapa); Antoni Beksiak (archiwa); Katarzyna de Latour, Katarzyna Zedel (edukacja).

Poprosiliśmy redaktora naczelnego, Remigiusza Mazura-Hanaja, o kilka słów opisujących założenia, cele i charakter nowej witryny:

- "Nowy portal został założony przed wszystkim z myślą o jego wielofunkcyjności, ma być wirtualnym centrum, w którym miłośnik i praktyk muzyki tradycyjnej odnajdzie dla siebie nie tylko informacje o bieżących wydarzeniach (taką rolę przecież bardzo dobrze spełnia chociażby etnoserpent), ale przede wszystkim wiedzę o zjawisku muzyki in crudo, zapozna się z dorobkiem zajmujących się nią od wielu lat ludzi i instytucji, zajmujących się zarówno z perspektywy akademickiej jak i praktycznej" - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Nowy serwis jest na etapie tworzenia - część stron znajduje się jeszcze w budowie, a te już istniejące będą sukcesywnie rozbudowywane. Na pewno zwraca uwagę wszechstronność projektu i możliwość otrzymania kompleksowych informacji w jednym miejscu. Redakcja liczy również na współpracę z fanami muzyki tradycyjnej.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu