Hamon Martin Quintet na 25 Dniach Bretanii
Duo Hamon Martin w Puszczykowie i WrześniPoznański Dom Bretanii co jakiś czas zaprasza na koncerty do stolicy Wielkopolski prawdziwe perełki bretońskiej muzyki tradycyjnej. Nie inaczej będzie i tym razem, a że okazja znacząca - 25 Dni Bretanii - to i gwiazda wyjątkowa.
Hamon Martin Quintet, to zespół, który wyszedł od muzyki tradycyjnej, ale wykonując ją
naznaczyli ją indywidualnym doświadczeniem, artystycznymi i geograficznymi inspiracjami oraz nowoczesną aranżacją. Muzykę graną przez Hamon Martin Quintet cechuje ponadczasowa klasa i wirtuozeria. Członkowie kwintetu to muzyczne osobowości, znakomici improwizatorzy i prawdziwi znawcy muzyki tradycyjnej. Zespół tworzą: Jannick Martin – akordeon diatoniczny, Erwan Hamon – bombarda, flety, Mathieu Hamon – śpiew, Ronan Pellen – cytra i Erwan Volant – gitara basowa.
Tomek "Bretomek" Kowalczyk (nasza rozmowa z nim tutaj), pasjonat kultury bretońskiej, jej wielki i uznany nad Wisłą popularyzator, nauczyciel tańca, który od dwudziestu (sic!) lat organizuje w Polsce warsztaty tańca bretońskiego, prowadzi balfolki czy wskazuje organizatorom imprez lub sam zaprasza do Polski w ramach swojej działalności impresaryjnej ciekawych bretońskich wykonawców, na koncerty i potańcówki, tak rekomenduje Hamon Martin Quintet:
- W mojej klasyfikacji wszech czasów muzyki bretońskiej HMQ zajmuje miejsce w pierwszej trójce, jeżeli nie miejsce pierwsze. Nie znam drugiej takiej grupy, której członkowie są niczym dawni odkrywcy: wyruszają w muzyczną podróż głęboko osadzeni w swej tradycji, zakorzenieni w świecie, którym przesiąkli na wskroś, ku nowym, zaskakująco różnym i odległym światom. Tradycja śpiewacza Górnej Bretanii (gallo) i regionu wantejskiego (vannetais, południowowschodnia Bretania) niesiona poprzez krainy poetyckie (teksty Borisa Vian, Victora Hugo, Sylviana Girault, Merthe Vassalo), egzotyczne (Wyspa Reunion, wpływy dalekowschodnie) i współczesne (rock, jazz, muzyka improwizowana) to mieszanka wybuchowa, która nie pozostawia obojętnym. Wibrujący, donośny głos Mathieu Hamon hipnotyzuje, przyciąga, zaprasza do transowego zasłuchania albo zatracenia w tańcu. Flet i akordeon diatoniczny kolorują melodycznie ten muzyczny świat mistrzostwem eleganckiego bretońskiego stylu z jednej strony, z drugiej zaś oszałamiają improwizacjami przypominającymi orientalne, kręte wzory. Towarzyszą im gitara basowa i cytra, pulsujące w tle i nadające całości powtarzalny, rytm bijącego serca. Hamon Martin Quintet to muzyka wielowymiarowa i ponadczasowa.
Cały skład będzie można posłuchać, i jak zapowiadają organizatorzy 25 Dni Bretanii - Fundacja Poznań-Ille et Vilaine czyli Dom Bretanii - także przy ich muzyce potańczyć, już 23 listopada, w Poznaniu, podczas koncertu klubie Blue Note
Tydzień przed koncertem (17.11) odbędą się warsztaty tańców bretońskich dla początkujących i średniozaawansowanych prowadzone przez Martę Tomczak i Krzysztofa Rogulskiego ze stowarzyszenia Bal Folk Poznań. Dzień przed koncertem z kolei (22.11) Ronan Pellen wygłosi w Domu Bretanii w Poznaniu wykład o odrodzeniu tradycyjnej muzyki bretońskiej po II wojnie światowej.
Ci, którzy nie dotrą do Poznania na koncert kwintetu, będą mieli jeszcze okazję posłuchać muzyki bretońskiej na żywo, choć już w okrojonym składzie. Duo Hamon Martin wystąpi w sobotę - 24.11 - w Puszczykowie i w niedzielę - 25.11 - we Wrześni - wstęp na oba koncerty bezpłatny! A jak było na ich koncercie kilka lat temu, poczytajcie w relacji dla Folk24 Tomasza Bieli
Szczegółowy program tegorocznych Dni Bretanii oraz innych wydarzeń organizowanych przez Dom Bretanii znajdziecie tutaj
Podobne artykuły
- Jesienne dni z Bretanią
- Wrocławska Chatka Tańca ma 10 lat
- Huun Huur Tu, Dikanda i pieśni Ormian
- Jesienne grania i śpiewania
- Martin Hayes Ambasadorem Irlandii
- Mikołajki Folkowe w nowym miejscu i wcześniej
- JRM, Angelique Kidjo, Kapela Timingeriu...
- Dekada DagaDany z filharmonikami
- Od reggae, przez etno po coctail
- Madrugada zbiera na Sombrę