Fosa pełna Celtów

Celtycki Gotyk w Toruniu
Kamil Piotr Piotrowski, 6 maja 2012
Warsztaty tańca irlandzkiego
Fot. Malwina Wołoszyn
Trzy dni pełne koncertów, występów tanecznych, wykładów oraz warsztatów. Przyjadą znane zespoły taneczne oraz muzyczne. A wszystko ulokowane w obrębie toruńskiej starówki. To drugi festiwal celtycki z zamkiem w tle.

Mimo mocnego od lat środowiska miłośników wszystkiego co celtyckie (dwa zespoły taneczne, wielu muzyków), Toruń dopiero od tego roku będzie miał swój festiwal. I dobrze. Cieszy kolejna impreza w tym temacie, zwłaszcza, że warszawski festiwal "ArtBemSetanta" w tym roku się nie odbędzie.

Głównym organizatorem Festiwalu "Celtycki Gotyk Toruń 2012" jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „tARTak”. Całość, koncert główny jak i imprezy towarzyszące, zlokalizowane są w obrębie przepięknej, toruńskiej starówki. To kolejny celtycki festiwal w Polsce (po będzińskim "Zamku"), dla którego tłem stał się średniowieczny zamek.

Program jak na pierwszą edycję będzie bardzo bogaty. Koncerty (Beltaine, Gwerenn, Strays, GreenWood, Balzinga) wystawy (prezentujące toruński gotyk), warsztaty tańców (prowadzone m.in. przez jedynego w Polsce nauczyciela tańca irlandzkiego z certyfikatem TCRG - Annę Tillak z Gdańska) oraz pokazy tańca (Beltaine, Avalon, Elphin, Celtica, Galahad) i to co celtofani lubią najbardziej, zabawy taneczne (céili oraz fest noz) i sesje muzyczne.

Ciekawostką programową będzie niewątpliwie cykl wykładów, przygotowany specjalnie dla osób, które zechcą pogłębić swoją wiedzę nt. muzyki, tańców i historii krain celtyckich. Jednym z prelegentów będzie polski wytwórca irlandzkich fletów "Goldfinch Whistles", Waldemar Szczygieł.

Niespotykanym na innych festiwalach wydarzeniem będzie spektakl słowno-taneczny pt. "Pieśń o Oisinie”, którego premiera planowana jest na dzień 26 maja na dużej scenie Teatru "Baj Pomorski". Zespół Tańca Irlandzkiego "Avalon" we współpracy z grupą teatralną DA "Zasłuchani" przedstawi historię opartą na motywach mitologicznej opowieści o bohaterze irlandzkim Oisinie.

Festiwal stawia również na promocję samego Torunia, który w tym roku ogłosił się jako "Miasto Zabytków" ze względu na 15 rocznicę wpisania Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Stąd w programie konkurs fotograficzny "Kolor Gotyku. Toruńskie zabytki w obiektywie".

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia". Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny. Imprezę dofinansowano ze środków Miasta Toruń.

 

Celtycki Gotyk, 24-26.05.2012, Toruń
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu