Celtowie u Kopernika

Celtycki Gotyk w Toruniu
Anna Wilczyńska, 16 maja 2013
Celtycki Gotyk 2012
Fot. Mariusz Słonina
To już drugie spotkanie z kulturą Zielonej Wyspy w plenerach przepięknej toruńskiej starówki. Trzy dni wypełnione warsztatami, tańcem, śpiewem i przede wszystkim irlandzką i bretońską muzyką na wysokim poziomie, z gwiazdą z Serbii.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 23-25 maja (czwartek-sobota), choć niektóre wydarzenia towarzyszące, jak np. Celtycka Transmisja Poetycka, zaczną się już 22 maja.

Pierwszy dzień upłynie pod znakiem nut z Irlandii, w piątek królować będzie muzyka bretońska, a trzeci dzień wypełni muzyka z finałowego koncertu na scenie w fosie staromiejskiej.

Na dużej scenie, na której zaprezentują się zespoły taneczne i muzyczne, prym wieść będą gospodarze, czyli grupy taneczne z Torunia: Avalon, Beltaine i Galahad, ale nie zabraknie też wybitnych zespołów z innych polskich miast, jak np. gdańskiego Elphin czy katowickiego Glendalough. Nowinką będzie występ dziecięcych zespołów tanecznych.

Z zespołów muzycznych organizatorzy zaprosili grupę Thorn, Gwerenn, reaktywowany niedawno Danar oraz główną gwiazdę festiwalu, grupę Orthodox Celts. Ci ostatni pochodzą z Serbii i od ponad 20 lat łączą tradycyjną muzykę irlandzką z rockowym brzmieniem. Zespół ten jest znany wśród miłośników celtyki i po raz pierwszy zagra w Polsce.

Integralną częścią festiwalu są warsztaty, których główna odsłona odbędzie się w sobotę w Muzeum Etnograficznym. Naukę tańca irlandzkiego dla zaawansowanych poprowadzi Anna Tilak. Z kolei zespół Glendalough poprowadzi zajęcia z tańca irlandzkiego dla początkujących. Grupa ta łączy różne style tańca, taniec irlandzki z polskim tańcem ludowym, a nawet elementami tańca brzucha. Z tańcami bretońskimi zapoznają uczestników Agata Abramowicz i Dominik Wóltański z toruńskiej grupy "n obrotów", wieloletni praktycy tańców tradycyjnych. Warsztaty są bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać na stronie festiwalu - uwaga - termin zgłoszeń upływa 23 maja.

"Celtycki Gotyk" to nie tylko taniec, muzyka i warsztaty. W programie imprezy ponadto znalazły się prelekcje, wykłady i wystawa. Prof. Jerzy Strzelczyk opowie o chrystianizacji Irlandii, a dr hab. Jarosław Dumanowski o kuchni bretońskiej. Pomysł na wystawę Pod Krzywą Wieżą to pokłosie zeszłorocznego konkursu fotograficznego "Kolor Gotyku. Toruńskie zabytki w obiektywie". Ale w tym roku tematykę prac stanowić będzie dokumentacja różnych wydarzeń (głównie koncertów i festiwali) promujących kulturę celtycką w Polsce.

Cieszy fakt, że impreza znów pojawia się w kalendarzu muzycznym Torunia. A to za sprawą Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych "tARTak" oraz Stowarzyszenia "Celtycki Gotyk", które aktywnie promuje kulturę kraju Św. Patryka w swoim rodzinnym mieście. Należy też wspomnieć o pomocy finansowej ze strony Gminy Miasta Toruń, dzięki której to wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły programu w dziale "wydarzenia".

 

Celtycki Gotyk, 23-25.05.2013, Toruń
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu