Czestita Nova Godina
Bułgarskie tradycje noworoczneW ten czas złe duchy i moce są szczególnie aktywne i silne, ale również i człowiek ma wtedy większe szanse, by wpłynąć na pomyślność zarówno ludzi, jak i przyrody. Z okresem tym związanych było w Bułgarii wiele zwyczajów i rytuałów, które zaprezentuje polskiej publiczności grupa Bułgarskie Rytmy ze słynnej szkoły muzyki tradycyjnej we wsi Sziroka Łyka w południowej Bułgarii.
Trwająca ponad pięć wieków niewola turecka, zakaz funkcjonowania instytucji Kościoła oraz demonstrowania swej przynależności do wiary chrześcijańskiej sprawił, że bułgarska religijność była związana przede wszystkim z domem i rodziną. W bułgarskiej obrzędowości bożonarodzeniowej i noworocznej zachowało się wyjątkowo wiele tradycji przedchrześcijańskich, a zabrakło pewnych reguł ekumenicznych, takich jak chociażby śpiewanie kolęd.
W czasie warszawskiego występu grupy Bułgarskie Rytmy będziemy świadkami i uczestnikami takich zwyczajów jak Kuledovanie i Survakari. Nośnikiem przekazywania dobrych życzeń i sił witalnych była i jest w Bułgarii surovacka, czyli odpowiednio przystrojona dereniowa gałązka (drzewo to jest w Bułgarii symbolem zdrowia, czerstwości, siły i płodności). Dzieci uderzały nią po plecach dorosłych członków rodziny, sąsiadów, krewnych wypowiadając przy tym życzenia - zatem i my, już 17 stycznia doświadczymy tego odwiedzając warszawski Ośrodek Kultury Ochoty. Szczegóły w naszym dziale "Wydarzenia".