Czarny folk

IV Bluesroads Festiwal
Kamil Piotr Piotrowski, 20 maja 2013
Woociech Waglewski
Fot. Press
W tym roku po raz czwarty odbędzie się Studencki Festiwal Muzyki Bluesowej "Bluesroads Festival". Zwykle nie zajmujemy się bluesem, choć to także folk, ale tą imprezę uznaliśmy za wyjątkową. Rusza już w najbliższą środę.

Bluesroads, jak podkreślają organizatorzy Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak" oraz współpracujący z nią studenci, jest jedynym studenckim festiwalem bluesowym na świecie (sic!). Ta impreza organizowana jest z godnym naśladowania rozmachem, program, tak jak rok temu, jest imponująco bogaty. Oprócz licznych koncertów czekają na gości warsztaty instrumentalno-wokalne z wybitnymi muzykami, bluesowy tramwaj, bluesoteka, jam session, wernisaż fotografii oraz Akademia Bluesa. Ktoś tu mówi o kryzysie w kulturze?

Festiwal startuje już w najbliższą środę. Tegoroczną edycję rozpocznie Akademia Bluesa, podczas której dowiecie się wiele o historii bluesa i kulturze czarnej społeczności Ameryki oraz posłuchacie koncertów Marka Motyki i gwiazdy festiwalu Stana Breckenridge'a. Popołudniu zarezerwujcie sobie czas m.in. na koncert Michała Kuszczyckiego & Tommaso Corvo, który towarzyszyć będzie wernisażowi fotografii pt. "Walking the Blues Roads: ex-slave (1937-1938)", czy The Missing Par w księgarni Empik na Rynku Głównym z okazji prezentacji programu festiwalu. Pierwszy dzień zakończą: koncert zespołu Workaholic w Klubie Kornet i jam session z L'Orange Electrique w Harris Piano Jazz Bar.

Drugi dzień upłynie pod znakiem tańca. Będzie można wziąć udział w warsztatach Studia Swing & Sway, a potem sprawdzić się na parkiecie w trakcie bluesoteki z muzyką na żywo w wykonaniu Bartek Przytuła Big Band. To premiera projektu Bartka (sic!), polskiego Bluesowego Wokalisty 2012 roku. Tego dnia pojawi się też bluesowy tramwaj - nie przegapcie, bo to niezła jazda.

Weekend to przede wszystkim warsztaty instrumentalno-wokalne dla wszystkich, którzy chcą podszkolić swój śpiew lub umiejętności gry na gitarze, harmonijce czy perkusji pod okiem wybitnych polskich muzyków. Rok temu były oblegane.

Każdy z trzech ostatnich dni zakończy niezwykły koncert gwiazd w klubie Żaczek. W piątek zagrają Fabrizio Canale (laureat zeszłorocznego przeglądu zespołów), Stan Breckendridge z Klaudią Kowalik oraz duet Waglewski & Łęczycki. Następnego dnia swoją szansę na pokazanie się szerszej publiczności będą mieli muzycy z całej Polski, którzy wystąpią w przeglądzie zespołów, a zakończy go koncert gwiazd, w którym wystąpią: Paweł Ostafil (legenda polskiego akustycznego bluesa), zespół Outsider (grający tanecznego chicagowskiego bluesa) oraz polskie bluesowe all-stars, czyli Harmonijkowy Atak.

Ostatni dzień festiwalu to piknik bluesowy na krakowskich Błoniach oraz wieczorne koncerty zwycięzcy Przeglądu oraz gwiazd Blue Band Blues, oraz Natalii Przybysz (znana m.in. z zespołu Sistars), którą usłyszymy w niezwykłym projekcie "Kozmic blues: Tribute to Janis Joplin".

Szczegółowy program Bluesroads Festival dostępny jest na festiwalowej stronie. Najświeższe informacje znajdziecie na fejsbukowym profilu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Bluesroads Festival, 22-26.05.2013, Klub Żaczek, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu