Nominacja Etnofonii Kurpiowskich

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej
Anna Wilczyńska, 24 września 2012
Weronika Grozdew-Kołacińska
Fot. Kamil Piotrowski
Znamy już nominowanych do przyznawanej po raz drugi nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Miło nam poinformować, że otrzymała ją współpracująca z naszą redakcją Weronika Grozdew-Kołacińska, za nietuzinkowy projekt.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda wyjątkowa - powstała z inicjatywy środowiska muzycznego i przyznawana jest najwybitniejszym jej przedstawicielom. Jej celem jest uhonorowanie nie tylko zasłużonych dla kultury muzycznej jednostek, ale i grup (w tym instytucji, zespołów). Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa - za całokształt działalności.

Co jest godne uwagi, praktycznie każdy z branży muzycznej może przedstawić swoją propozycję na stronie internetowej nagrody. Warunek jest jeden: należy podać uzasadnienie. W tym roku procedura zgłaszania kandydatur trwała do 14 września. Spośród nadesłanych 288 zgłoszeń Rada Programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca w kategorii Wydarzenie Roku wybrała m.in. projekt Etnofonie Kurpiowskie - Tribute to Szymanowski and Skierkowski. O idei tego ciekawego przedsięwzięcia pisała obszernie na naszych łamach jego pomysłodawczyni i kierowniczka artystyczna, Weronika Grozdew-Kołacińska.

Cieszy fakt, że nominację otrzymał projekt związany z muzyką tradycyjną i osobami, które udzielają się również na scenie folk. Na pewno rywalizacja będzie zacięta, bo Etnofoniom przyjdzie się zmierzyć z takimi wydarzeniami jak: wrocławskie koncerty podczas Europejskiego Roku Kultury, prawykonaniem Opery "Madame Curie", rokiem Johna Cage'a w Lublinie oraz  z "pokrewną" tematyką - cyklem koncertów Szymanowski i Lutosławski, zrealizowanymi przez Instytut Adama Mickiewicza na Festiwalu w Edynburgu.

To nie jedyny ludowo-etniczny akcent w koryfeuszowym plebiscycie. W kategorii Osobowość Roku nominowano znanego wykonawcę muzyki tradycyjnej, śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora, Adama Struga.

Komu z wyróżnionych przyznać nagrodę zadecyduje jury - specjalne Kolegium Elektorów, w którym zasiadają same sławy - rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, jak również wszyscy dotychczas nagrodzeni laureaci.

Trzymamy kciuki za Etnofonie! Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 1 października na uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Źródło: http://koryfeusz.org.pl/nominacje.html

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu