Nigdy tak samo

15 lecie kolektywu tN
Witt Wilczyński, 31 marca 2022
Fot. Paweł Sky
Jednemu z najbardziej nietypowych kolektywów muzycznych stuknęło właśnie piętnaście lat. Od 2007 roku wewnątrz tN Collective działo się sporo co zaowocowało między innymi czterema długograjami, z dużą dawką etno-improwizacji.

Od 2007 roku, kiedy tN Collective po raz pierwszy zaimprowizowali na żywo swoje „dada music” w stołecznym CSW przez zespół przewinęło się około 100 osób, w tym Monika „Nina Nu” Wierzbicka, Bolek Błaszczyk, Kamil Rogiński, Robert Brylewski, Milo Kurtis, Sławomir Gołaszewski, Andrzej „Amok” Turczynowicz, MIRT i Mieczysław Litwiński. Każdy z „terenowych” gigów, od lasów Otwocka po kameralne pomieszczenia klubu PraCoVnia były czymś jedynym i niepowtarzalnym, gdzie muzyka improwizowana zderzała się z szeptaną melorecytacją i etno granym na instrumentach pochodzących z wielu światowych kultur. Część z nich została zarejestrowana, czy to przez smartfony i dyktafony, czy też przez nagrania bezpośrednio z konsolety. Ich dalsza obróbka pozwoliła na wydanie czterech długogrających płyt („Ambientność” w 2010, „Omm” w 2014, „Nowica” 2020 i „Impro Landscapes” 2021),  trzech singli („5th anniversary of terenNowy collective” w 2012,  „Poza Ziemią” w 2016 - wydawnictwo dedykowane pamięci Sławomira Gołaszewskiego i „13 grødnia” w 2021 - singiel opublikowany z okazji 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego) oraz umieszczenie pojedynczych kawałków na składankach.  Do trzech kawałków powstały teledyski: 

Ambientność (2010):

Alles Gute - Spanish Lesson (2012):

your angel (2014):

Powstał również krótki film dokumentalny o tN Collective:

W tym roku ukaże się piąty album zatytułowany „Stan Psycheliczny” z live actu nagranego jeszcze z Robertem Brylewskim. 19 marca w warszawskiej PraCoVni odbył się koncert uświetniający 15 lecie kolektywu, który występował już pod różnymi nazwami (terennowy.live, terennowy.kids, tN Collective) ale zawsze było w tym, jak sami twierdzą, 101% improwizacji. Jak zatem ma się to do dorobku płytowego? Są to zapisy live actów, które zespół traktuje jak swoisty pamiętnik. Tego nie usłyszymy na kolejnych koncertach bo takie jest założenie działania tN Collective. Niemniej fani muzyki folkowej i etnicznej nie będą zawiedzeni - Paweł Sky z ekipą zawsze wplata w improwizacje elementy szeroko rozumianej muzyki etno - w klimacie od Karpat Magicznych aż po Dead Can Dance. I to jest jedyny pewniak tego, co można usłyszeć na koncertach teren'nowych.

Obecnie w kolektywie improwizatorow uczestniczą:
KrzysztOFF Skain May - głos + poezja + malarstwo 
Tomasz Edmund Drachal - gitara elektryczna + wokal + drumla 
Krzysztof Lewandowski - flet
Dorota "Sowa" Kuziela - skrzypce + wokal 
Adam Słupczyński - cajon + tabla
Łukasz "Ciepły" Ciepłowski - instrumenty perkusyjne 
Marcin "Wasyl" Wasążnik - gitara basowa 
Weronika Pardela - wokal + flet
Ewa Dąbrowska - wokal
Jan "Dziki" Sajdak - wokal + performance
Natalia "Kot" Krasowska - wokal + trąbka
Damian "Damiango" Zieliński - tank druk space machine
Piotr Plebańczyk - instrumenty klawiszowe
Radar "King's Tone Studio" - realizacja dźwięku 
Cinemanual - wizualizacje 
Paweł Sky - instrumenty perkusyjne + wokal + grafiki

Na koniec oddamy głos Pawłowi i Adamowi. Radio Praga gościło tN collective na kilka dni przed jubileuszowym gigiem w audycji "Fonoteka Polska".

Zachęcamy Was też do zajrzenia do naszej poprzedniej rozmowy z Pawłem „Muzyka jest dobra, albo nie”.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu