Vołosi

Vołosi
Fot. Press
Grupa połączyła muzyków klasycznych z ludowymi, a muzyka, która powstała wykracza poza kategorię folku. Przypomina tę znaną z wykonań Chopina, gdzie tradycyjne nuty, zagrane klasycznie, trafiały spod strzech do wielkich sal koncertowych.

Zaczęło się w Istebnej, od góralskiego zespołu Wałasi, który powstał w 1985 r. Do tej grupy, osiemnaście lat później dołączyli muzykujący klasycznie bracia, Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Wtedy, w 2003 r. narodził się projekt Wałasi i Lasoniowie. Gdy w 2009 r. odszedł z zespołu Zbigniew Wałach, zachował nazwę Wałasi i sporą część repertuaru. Wtedy po raz kolejny zmieniono nazwę na Wołosi i Lasoniowie. Ale i to nie koniec. Pod wpływem podróży zagranicznych jakie zespół odbył, na przełomie 2011 i 2012 roku zadecydowano o kolejnej zmianie. Nowa nazwa, używana do dzisiaj to Vołosi.

Dzięki współpracy muzyków działających na różnych polach, zespół tworzy bardzo różnorodny repertuar. Obejmuje on piosenki, tańce i kompozycje nie tylko z Beskidu Śląskiego ale również z Podhala, Małej Fatry, Orawy, Beskidu Żywieckiego, Morawy, Spiszu, Detvy, Beskidu Sądeckiego, Łemkowszczyzny, Ukrainy, Siedmiogrodu, Węgier, Rumunii i muzykę cygańską. Ale zespół czerpie inspiracje nie tylko z obszaru Karpat, również z innych krajów m.in. Rosji, Bułgarii, Mołdawii, Serbii, Chorwacji, Grecji, Turcji, Izraela, Włoch, Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii, itd. Największą przyjemność sprawia im jednak tworzenie własnych utworów. To one pokazują specyficzny styl ich muzyki – współgranie elementu ludowego z klasycznym. Vołosi w tym względzie wyznaczają na polskiej scenie muzycznej nową jakość.

Jak dobra to jakość wypowiedzieli się zgodnie jurorzy oraz publiczność XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2010 r. Wołosi i Lasoniowie startując w konkursie (jeszcze pod tą nazwą) zdobyli wszystkie możliwe nagrody: Grand Prix, Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, Nagrodę publiczności „Burzę Braw” oraz Nagrodę „Złote Gęśle”, dla najlepszego instrumentalisty festiwalu – Krzysztofa Lasonia.

Rok później otrzymali nagrodę Grand Prix „Svetozar Stracina” na International Folk Music Competition i tytuł najlepszego utworu folkowego w Europie dla „Zmierzchu”, który ukazał się na ich debiutanckiej płycie zatytułowanej „Vołosi”. Sama płyta ukazała się w maju 2011 r.

Reprezentowli Polskie Radio na 32. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Chorwacji 2011, rok później zagrali m.in. na bardzo prestiżowym, największym w Niemczech, festiwalu folkowym w TFF Rudolstadt. Od tego czasu zwiedzili już spory kawał świata.

W 2015 roku ukazał się ich druga płyta pt. „Nomadism”, na której znów zawarli inspiracje muzyczne ze swoich podróży, ubrane w ich styl muzykowania.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2023 – „200 weeks ago”

2015 – „Nomadism

2011 – „Vołosi

Video:

„Zmierzch”
„Transylwania”
„Tsavkisi”
 
Strona internetowa: http://volosiband.com

Archiwum

Pokaż menu