Reelandia

Reelandia
Fot. Monika Turska
Zespół Reelandia założony został w 1992 r. Wywodzi się z dawnego Finnan Geas, a założyła go grupa przyjaciół, zafascynowanych tańcem irlandzkim i kulturą celtycką. W tamtych czasach nie tak popularną jak dziś.

Program artystyczny Reelandii to kilkadziesiąt minut widowiskowego tańca: od tradycyjnych układów setowych, takich jakie można zobaczyć w irlandzkich pubach, przez bardzo kobiece tańce jak slip jig, w większości autorskie choreografie grupowe (poza tańcami ceili), aż po słynny step irlandzki.

Grupa występowała już na największych scenach w Polsce (m.in. Sala Kongresowa w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu) i Europie (min. festiwal Les Roches Celtiques we Francji, Guinness Festival w Szwajcarii, Niemcy, Ukraina). Gościli również w programach telewizyjnych "Europa da się lubić" czy "Kawa czy Herbata".

Reelandia współpracowała z wieloma zespołami muzyki irlandzkiej m.in.: Beltaine, Open Folk, Shamrock, Dun An Doras, Czeltic. Od kilku lat regularnie występuje z zespołem Carrantuohill - jednym z najlepszych polskich zespołów grających muzykę irlandzką. Wspólnie stworzyli dwa widowiska muzyczno-taneczne: "Touch of Ireland" i "Dream of Ireland".

Szkolili się pod okiem m.in.: Anne-Marie Cunningham (TCRG, tancerka Riverdance), Joel Hannah (tancerz Riverdance, Fire of Dance). Od lutego 2006 r. trenerem Reelandii jest Lisa Delaney - certyfikowany nauczyciel i sędzia na zawodach tańca irlandzkiego.

Członkowie Reelandii od kilku lat, z sukcesami, biorą udział w zawodach tańca irlandzkiego, zajmując wysokie miejsca w najwyższej kategorii "open".

Skład zespołu:

Magdalena Bednarska, Edyta Jakubowska, Wiktoria Kuropieska, Ewa Petrzak, Anna Piliszek, Zuzanna Pyzikiewicz.

Strona internetowa: http://www.reelandia.pl

Archiwum

Pokaż menu