Dair

Dair
Fot. Marek Tudul
Dair w staroirlandzkim języku gaelic oznacza "drzewo dębowe". Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że słowo to jest jednym ze słów języka elfów stworzonego przez legendarnego J.R.R. Tolkiena i znaczy "cień drzewa".

Grupa powstała w październiku 2003 roku z inicjatywy Grzegorza Opalucha - pasjonata muzyki irlandzkiej. Zespół oficjalnie zainicjował prawdziwe życie sceniczne występem na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Keja" w 2004 roku, choć miał już na swoim koncie wcześniejsze występy w szczecińskim pubie "Long Bridge".

Brzmienie zespołu z czasem nieco się zmieniało, głównie za sprawą muzyków, z których każdy wnosił i pozostawiał niezatarty ślad w repertuarze i brzmieniu grupy.

Dair to formacja grająca folkową muzykę irlandzką, szkocką, bretońską. Inspirują ich wykonania tradycyjne lecz sami muzykę tradycyjną nieco przetwarzają i nadają jej nowe brzmienia. Grają na tradycyjnych instrumentach, choć nie tylko. Wiosną roku 2010 do składu zaproszeni zostali gitarzysta Waldek Zieliński oraz norweska akordeonistka Ingvild Sailen.

Skład zespołu:

Strona internetowa: http://www.dair.art.pl

Archiwum

Pokaż menu