Oj Dolo
Kompozycje, melodie, rytmika, tradycyjny – biały śpiew, okraszony „przaśnym” instrumentarium (bęben sznurowy, fidel płocka, suka biłgorajska, skrzypce, saz, szufla bas, sopiłka, didgeridoo, drumla i cała masa drobnych instrumentów ludowych) sprawia, że nowy projekt Łysej Góry wprowadza słuchacza w niezwykły klimat i atmosferę dawnych czasów.
„Oj Dolo” nie jest jednak czysto medievalfolkowym sznytem (takim jak folkowe oblicze Percivali) – choć nawiązań do tego nurtu tu nie zabrakło.
W udanym zamyśle jest to własna wizja tak polskiego, jak i słowiańskiego folkloru, zagrana akustycznie lecz z metalowym zacięciem. I, co ważne, bez zadęcia, kopiowania dawnych skrzypków czy stylizowania się na kuglarskich muzykantów a la Średniowiecze – za to z młodzieńczą świeżością i, tam gdzie trzeba, poczuciem humoru. Dzięki temu kolejna wersja „Lipki Zielonej” brzmi nieźle, bałkańskie śpiewy chwytają za serducho („More sokol pije”, „Dali cziarni oczi”), a odjechane w sposób nieoczywisty wersje folkowych klasyków wprawiają w dobry humor! Łysa Góra musiała się nieźle nagłowić, żeby „Mateus” (funkcjonujący w świadomości fanów folku przede wszystkim z wykonania Kapeli ze Wsi Warszawa), bardzo popularne „Siadaj, nie gadaj”, czy nostalgiczne „Matulu moja” zabrzmiało świeżo – i to się udało. Takoż samo łysogórcy przypomnieli białoruską „Kupalinkę”. W tym muzycznym kociołku znalazły się też kawałki autorskie – tytułowe „Oj Dolo”, „Jędrzeju” i instrumentalne „Co w dusy gro”. Warto to wyłapać, słuchając tego krążka.
Spis utworów:
- „Dali cziarni oczi”
- „Kupalinka”
- „Jędrzeju”
- „More sokol pije”
- „Lipka”
- „Oj dolo”
- „Mateus”
- „Sztoj pa moru”
- „Matulu moja”
- „Siadaj, nie gadaj”
- „Co w dusy gro”
Nagrano w składzie:
- Dorota Filipczak-Brzychcy – śpiew
- Marta Jędrzejczyk – śpiew, sopiłka
- Sylwia Biernat – fidel płocka, śpiew
- Krystian Jędrzejczyk – bęben sznurowy, djembe, śpiew
- Krzysztof Rukat – saz, śpiew
- Paweł Piotrowicz – „szuflabas”, śpiew
- Grzegorz Lasek – instrumenty perkusyjne, didgeridoo, drumla, djembe