Z Indii, Hiszpanii i Polski

Październikowe "Folkowo Bemowo"
Anna Wilczyńska, 17 października 2018
Indialucia Michał Czachowski
Fot. Juliana Voloz
Klubowy sezon koncertowy rozpoczął się na dobre. W najbliższy weekend pośród wielu stołecznych propozycji nie można przegapić wyjątkowego połączenia flamenco i muzyki indyjskiej - projektu Indialucia Michała Czachowskiego.

Niedługo minie 20 lat, kiedy wybitny gitarzysta i kompozytor, Michał Czachowski, wpadł na pomysł połączenia swoich dwóch muzycznych pasji i – jak się okazało – nie tak odległych od siebie światów, flamenco i nuty indyjskiej. Tak narodził się zespół Indialucia. Kierowany przez Michała projekt powstał wśród uczniów i nauczycieli z Akademii Muzycznej w Nagpur, a wspólny debiut okazał się być wielkim odkryciem sceny etno-folkowej pierwszych lat XXI w. W składzie zespołu są muzycy z Polski, Hiszpanii i Indii, którzy wykorzystują instrumenty pochodzące z dwóch kultur  (m.in. gitara flamenco, sitar, tabla, cajon, ghatam). Więcej szczegółów dot. historii grupy można przeczytać tutaj. Przypomnijmy ich pierwszy, kultowy już klip: 

Indialucia do tej pory wydała dwie płyty, „Indialucia” (2005) i „Acatao” (2017), bardzo dobrze przyjęte przez krytykę, o czym świadczą rozmaite nagrody (Folkowy Fonogram Roku, Wirtualne Gęśle) oraz nominacja w 2006 do prestiżowych „Fryderyków” w kategorii Album Roku - Folk-Etno. Muzycy prezentowali swoje utwory na całym świecie, zjeździli niemal całą Europę, odwiedzili również Indie, Meksyk, Stany Zjednoczone, Rosję oraz część Azji Południowo-Wschodniej.

Ten utytułowany zespół rzadko koncertuje w Polsce, więc tym bardziej warto zobaczyć ich na żywo. Będzie ku temu okazja w sobotę 20 października w ramach cyklu „Folkowo Bemowo”. To drugi  koncert w sezonie po przerwie wakacyjnej.

Wcześniej w dniu koncertu, w godzinach popołudniowych, odbędą się warsztaty taneczne. Charakterystycznego dla kultury hinduskiej tańca kathak nauczy Neha Seshadrinath – doświadczona artystka, ceniona w Europie nauczycielka hinduskich tańców tradycyjnych. Nazwa tańca wywodzi się od słowa kathak – bajka, opowiadanie. Uczestnicy poznają podstawowe ruchy, którymi później opowiedzą prostą historię. Organizatorzy zapraszają wszystkich zaciekawionych barwną tradycją i kulturą Indii i zapewniają, że „Wiek nie odgrywa roli, liczą się chęci posmakowania niezwykłej przygody!”

Dla zachęty taneczne dokonania Pani Neny:

Więcej o koncercie w dziale „wydarzenia”.

 

Indialucia, Folkowo Bemowo 20.10.2018, sala widowiskowa BCK, Warszawa

Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu