Wrócą po 11 latach

"Ostatni wiejscy muzykanci"
Ewelina Grygier, 4 listopada 2012
Tadeusz Kubiak
Fot. Piotr Baczewski
To publikacja, dzięki której Andrzej Bieńkowski stał się znany szerszemu gronu fascynatów wiejskiej muzyki terenów Polski. Pierwsza edycja książki rozeszła się na pniu. Mamy dobrą wiadomość, wznowienie już za 2 tygodnie!

Od czasu ukazania się "Ostatnich wiejskich muzykantów" w 2001 roku autor - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, etnograf z zamiłowania - zaczął na szeroką skalę upubliczniać swoje zbiory. Efektem tego procesu jest wydawnictwo i fundacja "Muzyka Odnaleziona", które prowadzą wspólnie Małgorzata i Andrzej Bieńkowscy, a także seria "Muzyka Odnaleziona", w której ukazało się 12 płyt wraz z bogato opracowanymi książeczkami.

Autor dokumentuje wiejską muzykę od wielu lat, a jego archiwum to bodaj największa tego typu prywatna kolekcja w kraju. Dotychczas Andrzej Bieńkowski prowadził badania nie tylko na terenie Polski lecz także na Białorusi czy Ukrainie. Fragmenty tych prywatnych wypraw badawczych możemy śledzić w publikacji "1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów" wydanej w 2009 roku.

Nowością wydawnictwa jest podwójny album "3xGACE". Promocja tego wydawnictwa odbyła się w ostatnich dniach września, towarzyszyły jej m.in. wystawa fotograficzna "Tak było" oraz film Andrzeja Bieńkowskiego "Muzykanci Gace". Warto zwrócić uwagę, że w dołączonej do płyt książeczce znalazły się nie tylko zdjęcia autora lecz także młodego, zdolnego fotografa, dokumentującego współczesne przejawy folkloru - Piotra Baczewskiego. Na płycie posłuchać można muzyki rodu Gaców, a także ich uczniów.

Premiera wznawianych "Ostatnich Wiejskich Muzykantów“ odbędzie się 18 listopada w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Różnica pomiędzy wydaniem pierwszym, a wznowieniem jest taka, że do nowszej wersji dodana jest płyta DVD z filmami z badań etnograficznych autora. Publikacja zawiera także ponad 300 unikalnych zdjęć.

Wydawnictwa Andrzeja Bieńkowskiego pozwalają wniknąć w odchodzące w przeszłość piękno polskiej muzyki tradycyjnej. Dołączane fotografie (i ostatnio filmy) wyróżniają je na tle innych tego typu prac.

Źródło: Muzyka Odnaleziona

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu