Wrócą po 11 latach
"Ostatni wiejscy muzykanci"Od czasu ukazania się "Ostatnich wiejskich muzykantów" w 2001 roku autor - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, etnograf z zamiłowania - zaczął na szeroką skalę upubliczniać swoje zbiory. Efektem tego procesu jest wydawnictwo i fundacja "Muzyka Odnaleziona", które prowadzą wspólnie Małgorzata i Andrzej Bieńkowscy, a także seria "Muzyka Odnaleziona", w której ukazało się 12 płyt wraz z bogato opracowanymi książeczkami.
Autor dokumentuje wiejską muzykę od wielu lat, a jego archiwum to bodaj największa tego typu prywatna kolekcja w kraju. Dotychczas Andrzej Bieńkowski prowadził badania nie tylko na terenie Polski lecz także na Białorusi czy Ukrainie. Fragmenty tych prywatnych wypraw badawczych możemy śledzić w publikacji "1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów" wydanej w 2009 roku.
Nowością wydawnictwa jest podwójny album "3xGACE". Promocja tego wydawnictwa odbyła się w ostatnich dniach września, towarzyszyły jej m.in. wystawa fotograficzna "Tak było" oraz film Andrzeja Bieńkowskiego "Muzykanci Gace". Warto zwrócić uwagę, że w dołączonej do płyt książeczce znalazły się nie tylko zdjęcia autora lecz także młodego, zdolnego fotografa, dokumentującego współczesne przejawy folkloru - Piotra Baczewskiego. Na płycie posłuchać można muzyki rodu Gaców, a także ich uczniów.
Premiera wznawianych "Ostatnich Wiejskich Muzykantów“ odbędzie się 18 listopada w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Różnica pomiędzy wydaniem pierwszym, a wznowieniem jest taka, że do nowszej wersji dodana jest płyta DVD z filmami z badań etnograficznych autora. Publikacja zawiera także ponad 300 unikalnych zdjęć.
Wydawnictwa Andrzeja Bieńkowskiego pozwalają wniknąć w odchodzące w przeszłość piękno polskiej muzyki tradycyjnej. Dołączane fotografie (i ostatnio filmy) wyróżniają je na tle innych tego typu prac.
Źródło: Muzyka Odnaleziona