Värttinä uhonorowana

Womex Artist Award 2012
Anna Wilczyńska, 22 sierpnia 2012
Värttinä
Fot. Kamil Piotrowski
Womex Artist Award to wyróżnienie przyznawane od 1999 roku artystom o wyjątkowych osiągnięciach na międzynarodowej scenie worldmusic. W tym roku jej laureatem została, znana polskim fanom grupa z Finlandii.

Womex to Międzynarodowe Targi Muzyki Świata, które prezentują najciekawsze zjawiska muzyczne na światowej scenie etno, folk i world music. Od 1999 roku organizatorzy przyznają swoje wyróżnienia - jedno dla artysty, jedno dla osoby lub instytucji zaangażowanych w działalność edukacyjną, a od 2006 r. również dla niezależnej wytwórni (Top Label Award). Do tej pory laureatami Artist Award były takie sławy, jak m.in. Nusrat Fateh Ali Khan (2001), Jivan Gasparyan (2002) i Muszikás (2008), a w zeszłym roku Hugh Masekela z południowej Afryki. W obrębie instytucji uhonorowano w ten sposób m.in. Folk Music Department of the Sibelius Academy w Helsinkach (2008) - uczelnię, w której wykształcenie muzyczne zdobyło kilku członków zespołu Värttinä, tegorocznego laureata Womex Artist Award.

Värttinä już od 29 lat umiejętnie łączy stare, karelskie tradycje ze wschodniej Finlandii ze współczesnym brzmieniem. Grupa ma tysiące fanów w wielu krajach. Do tej pory wydała 15 płyt (wliczając w to kompilacje). Ich najnowszy album, Utu, ukazał się 1 lutego 2012 i po kwietniowym debiucie - od razu na 2 miejscu (sic!), w maju zdobył nr 1 na prestiżowej liście World Music Charts Europe. Na świecie, muzycy Värttiny już od wielu lat uznawani są za ambasadorów fińskiej muzyki. Aktualny skład zespołu to: Mari Kaasinen, Susan Aho i Johanna Virtanen (śpiew), Hannu Rantanen (kontrabas, gitara basowa) i Matti Kallio (akordeon, keyboard).

Laureaci Artist Award wystąpią na specjalnym koncercie podczas targów, tylko dla delegatów Womex, w czasie którego odbiorą nagrodę - statuetkę matki Ziemi, bogini płodności i kreatywności - również muzycznej.

Przypomnijmy, że w tym roku targi Womex odbędą się w dniach 17-21.10.2012 w Grecji w miejscowości Thessaloniki. Po raz czwarty w historii wystąpi na nich zespół z Polski, tym razem będzie to Janusz Prusinowski Trio, o czym informowaliśmy przed miesiącem.

Źródło: www.womex.com

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu