Polacy znów na Womexie

Janusz Prusinowski Trio zagra w Grecji
Kamil Piotr Piotrowski, 8 lipca 2012
Janusz Prusinowski Trio
Fot. Press
Po raz czwarty w historii Międzynarodowych Targów Muzyki Świata Womex, wśród kilkudziesięciu najlepszych artystów znajdzie się zespół z Polski. Kilka dni temu internet obiegła wiadomość, iż będzie to Janusz Prusinowski Trio.

To ogromne wyróżnienie dla polskiego zespołu, bo nie jest łatwo przejść przez sito eliminacji. Jak dotąd udało się to tylko czterem polskim wykonawcom. Jako pierwszy wystąpił na Womexie Kroke w 1998 r. Później zaszczytu dostąpili jeszcze: Chudoba, a cztery lata po nich Motion Trio i Kapela ze Wsi Warszawa.

- "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jury WOMEXu wybrało grupę Janusz Prusinowski Trio. Dawno nie było już w programie polskiego wykonawcy, a jesteśmy pewni, że nasi goście, tak jak i poprzednio, docenią muzykę z waszego kraju" - napisał do nas Alex Walter - Dyrektor Programowy Womexu.

Procedura doboru artystów jest dość czasochłonna i musi uwzględniać wiele czynników. Wszystko rozpoczyna się w lutym, gdy w sieci, pojawia się zaproszenie do składania wniosków. Termin zgłoszeń upływa w kwietniu. Każdy może się zgłosić - od muzyka, przez organizatora paneli konferencyjnych, po autora filmu.

Jak się okazuje, z tej możliwości w tym roku skorzystało ok. 10 polskich artystów, wszystkich zgłosiło się ponad 850!

- "Jury ma obowiązek zapoznać się ze wszystkimi zgłoszeniami, a dobierając artystów wziąć pod rozwagę wiele elementów, takich jak liczba planowanych scen, budżet, możliwości organizacyjne, charakter poszczególnych koncertów. Zespoły muszą pasować do programu a program z kolei ma prezentować jak najszersze spektrum styli, tradycji, krajów ale też zachować pewną równowagę. To tylko w części oddaje ideę jak to wszystko wygląda w praktyce" - wyjaśnia dalej Alex Walter.

Tym bardziej należy gratulować Januszowi Prusinowskiemu i jego kolegom z zespołu.

W tym roku Targi Womex przenoszą się do Grecji, do miejscowości Thessaloniki, a odbędą się w dniach 17-21.10.2012.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu